DŽORDŽ SOROŠ U PANICI ZBOG BREGZITA: Ni EU ni Britanija više ne postoje!
London neće preživeti napuštanje Unije, a dezintegracija EU sada je nezaustavljiva, biće samo gore, poručio američki milijarder
Američki milijarder Džordž Soros poručio je da je odluka britanskih glasača pokrenula nepovratan proces raspada EU.
Lavina
- Britanija je imala najbolji mogući dogovor s EU, a glasači su odabrali da napuste tu zajednicu. Zašto? Odgovor je u migrantskoj krizi i presporoj reakciji evropskih zvaničnika. Odluka nemačke kancelarke Angele Merkel da širom otvori vrata izbeglicama je inspirativna, ali ne i dovoljno dobro promišljena. Nalet azilanata uticao je na svakodnevni život ljudi i sada se scenario katastrofe, kojeg su se mnogi bojali, ostvario, a proces raspada EU je praktično nezaustavljiv - napisao je on za portal Prodžekt sindikejt.
Britanska ekonomija će upasti u velike probleme, dodaje on, a komplikovan razvod dovešće do posledica uporedivih s ekonomskom krizom 2007.
- „Bregzit“ je pokrenuo lavinu antievropskih snaga. Referendume već traže u Francuskoj i Holandiji. Vrlo je verovatno da ni sama Britanija neće preživeti napuštanje EU. Škotska i Severna Irska već traže da odu iz Ujedinjenog Kraljevstva. Odgovor EU na britansku odluku može doneti još veće probleme. Evropski lideri željni da kazne Britance verovatno će im zabraniti pristup evropskom tržištu, što će dovesti do haosa u zemlji i svetskom finansijskom čvorištu - londonskom Sitiju. Sukobi unutar EU biće sve gori, posebno između kreditora i zaduženih zemalja, a pritisak Rusije i Turske biće sve veći. EU, konstrukcija s mnogo mana, postaće gora jer neće brinuti ni o kakvim potrebama građana. Neminovna je dezintegracija koja će Evropu ostaviti u gorem stanju nego pre nastanka EU - piše Soros.
„Bregzit“ katastrofom smatraju i neki od lidera EU. Tako je uoči sastanka Saveta EU 28. i 29. juna visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini poslala primerak Globalne strategije EU u spoljnoj politici i bezbednosti.
- Svrha, čak i postojanje naše Unije dovedeni su u pitanje - naglasila je ona.
Da se ne piše dobro ni Britaniji, govore vlasti iz Škotske i Severne Irske, koje najavljuju odlazak, dok je peticiju za novi referendum potpisalo više od tri miliona mladih, a najavljuju i proteste.
Predsednica vlade Škotske Nikola Sterdžon izjavila je juče da je njena odgovornost da pregovara s EU kako bi zaštitila interese Škotske, koja je inače glasala za ostanak u tom bloku.
- Moj izazov je da nađem rešenje kako da nas zaštitim od izlaska uz EU protiv naše volje i svih štetnih i bolnih posledica toga. Ujedinjeno Kraljevstvo u kojem je Škotska 2014. glasala za ostanak više ne postoji - rekla je ona i dodala da je novi referendum o nezavisnosti veoma izvestan.
Kabinet Angele Merkel
NEKA BRITANCI JOŠ JEDNOM RAZMISLE
Britanski političari trebalo bi da imaju šansu da preispitaju posledice napuštanja EU, izjavio je juče Peter Altmajer, šef kabineta nemačke kancelarke Angele Merkel.
- Političari u Londonu treba da imaju mogućnost da ponovo razmotre posledice „bregzita“. Ako Britanija stvarno ode, to bi bila teška vododelnica s mnogo posledica. Naravno, kako je dodao, Britanija može kasnije da aplicira za članstvo u EU, ali za to će trebati mnogo vremena - rekao je Altmajer.
SJAJAN GEST! Mališani iz Kosovske Kamenice dobili paketiće od predsednika Vučića (FOTO)