Erjavec prekinuo godišnji, arbitraža se nastavlja u krnjem sastavu, bez slovenskog sudije?
Slovensko ministarstvo spoljnih poslova u sredu je u kratkoj izjavi pisanje transkripte koje su objavili Kurir, srpsko izdanje Njuzvika i Večernji list, a iz kojih se može zaključiti da je Slovenija preko svoje ovlašćene zastupnice na arbitražnom sudu Simone Drenik pokušavala da utiče na stavove arbitražnih sudija koji odlučuju o hrvatsko-slovenskom graničnom sporu, ocenilo "provokacijom".
"U hrvatskim medijima i politici već se duže vreme pojavljuju brojna nagađanja i špekulacije o konačnoj presudi arbitražnog suda", navelo je slovensko ministarstvo spoljnih poslova u izjavi koju je prenela Slovenska agencija STA, dodajući da se Slovenija za razliku od hrvatske strane pridržava dogovora o suzdržavanju od izjava i poteza koji bi zaoštrili spor ili čak ugrozili rad arbitražnog suda.
"Slovenija neće komentarisati poslednje provokacije iz Hrvatske, ali će o toj stvari obavestiti arbitražni sud", navodi se u izjavi za javnost.
Slovenski ministar spoljnih poslova Karl Erjavec ranije je sadržaj transkripata nazvao "glupošću", dovevši njihovu objavu u vezu s predizbornom atmosferom u Hrvatskoj, a predsednik vlade Miro Cerar rekao je da se radi o pokušaju uticaja na arbitražni sud i njegovu konačnu odluku.
Hrvatska će proveriti informacije o dogovaranju sudije s predstavnicom slovenske vlade, rekao je u sredu premijer Zoran Milanović, dok je ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić rekla da je tako nešto, ako se pokaže istininim, neprihvatljivo.
U međuvremenu, Evropska komisija nije želela da komentariše rad arbitražnog veća jer nije stranka u arbitražnom postupku između Hrvatske i Slovenije i uverena je da će pravila koja su dogovorile dve strane biti poštovana, rečeno je u sredu u Briselu.
Izvor iz Evropske komisije rekao je da je Komisija pomagala u postizanju sporazuma kojim je dogovorena arbitraža za granično pitanje između Hrvatske i Slovenije.
U Komisiji nisu mogli da potvrde da su dobili pritužbe hrvatske strane u vezi s tim pitanjem. Hrvatska i Slovenija potpisale su 4. novembra 2009. u Stokholmu sporazum kojim rešavanje graničnog pitanja prepuštaju međunarodnom arbitražnom sudu.
Evropska komisija i njen tadašnji poverenik za proširenje Oli Ren te njegov naslednik na tom mestu Štefan File aktivno su učestvovali u pregovorima koji su doveli do sporazuma o arbitraži. Komisija se uključila kako bi deblokirala pristupne pregovore s Hrvatskom, koje je tada blokirala Slovenija zbog graničnog spora na moru i kopnu.
Audio-snimke i transkripte razgovora možete pogledati i čuti na sajtu Njuzvika.
(Jutarnji)
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti