KIM NIJE SVESTAN ŠTA GA ČEKA: Amerika mu sprema pakleni scenario! OVO JE NJIHOV BRUTALNI ODGOVOR!
Sve oči uprte su ka Korejskom poluostrvu. Ima pokazatelja da Severna Koreja sprema još jednu probu nuklearnog oružja, možda već sad u aprilu, posle proslave 150. godišnjice od rođenja Kima Il-sunga, osnivača države. Ako Pjongjang to uradi, biće reč o provokaciji. Stratfor analizira moguća scenarija.
Sjedinjene Države bi mogle i da pokrenu i obuhvatniji kazneni ili preventivni napad u pokušaju da fizički spreče širenje atomskog i raketnog programa. Napadi bi i dalje bili ograničeni, mete bi bile isključivo nuklearne i raketne infrastrukture, što bi pokazalo da Sjedinjene Države ne pokušavaju da svrgnu rukovodstvo države. Ovakva operacija - napad na jednu metu - dao bi Severnoj Koreji mogućnost da obuzda svoj odgovor da ne bi isprovocirala nove napade, mada i dalje ne bi mogla da se odbaci verovatnoća da će uzvratiti svim silama.
Procenjivanje rizika
Takva operacija mogla bi da uključi i krstareće rakete kao i borbene avione s fiksnim krilima, koji i vršili napade na razna postrojenja širom Severne Koreje. Glavne mete bili bi nuklearni reaktori ili postrojenje za obogaživanje uranijuma u Jongbjonu, kao i severnokorejski nuklearni naučnici. Ako SAD preduzmu šire napade usmerene na onesposobljavanje svih elemenata severnokorejskog nuklearnog programa, mogle bi i da razmeste specijalne snage koje će napadati podzemna postrojenja koja vazdušni napadi ne mogu da unište.
Ali što obuhvatnija bude meta, to će biti veći rizik od odmazde. Severna Koreja ima moćan arsenal ralketa kratkog i srednjeg dometa, koje može da ispali na obližnje mete, uključujući američka vojna postrojenja u tom regionu. I severnokorejska konvencionalna artiljerija mogla bi da pričini značajnu štetu severnim područjima Južne Koreje - čak i da dosegne do njene prestonice. Američki vojni planeri skloni su da ovakvu eksalaciju smatraju neprihvatljivim rizikom.
Sjedinjene Države odlučiće o tome da li da i kako da napadnu Severnu Koreju velikim delom na osnovu reakcije koja se očekuje od Pjongjanga. Severna Koreja ima mnoštvo razloga za uverljivu osvetu za svaku agresiju ne samo da bi održala imidž moćnog aktera na globalnoj sceni nego i da bi obezbedila domaću stabilnost. Slabašan odgovor administracije severnokorejskog vođe Kim Džong-una podrio bi njegov legitimitet u narodu - možda bi doveo i do puča. Međutim, Pjongjang shvata da bi posle žestoke odmazde usledio srazmeran odgovor, koji bi mogao da obogalji severnokorejske vojne kapacitete.
Ako SAD procene da Severna Koreja neće da preduzme toliki rizik, onda gotovo ništa ne stoji na putu odluci o vojnom napadu. Pa i u tom slučaju Vašington će hteti da proceni rizike od ograničene odmazde. SAD bi mogle da zaključe da su lansiranje manjeg broja raketa, koje bi mogle da budu presretnute ili prodor severnokorejskih specijalaca u Južnu Koreju - prihvatljive posledice. Pa i pomorski okršaji manjeg intenziteta mogu da budu smatrani manjom odmazdom. Ipak, procenjivanje snage severnokorejskog odgovora je zastrašujuće i neizvesno kockanje.
Opcije Pekinga
Reakcija Kine mora da se uzme u obzir. Peking je dosad insistirao na diplomatskom rešenju da bi umanjio rastuće tenzije i upozoravao na lančanu reakciju koju bi mogla da izazove vojna akcija protiv Pjongjanga. Peking je dosledno insistirao na tome da postoji crvena linija koja se ne sme preći nečim kao što su rat ili nestabilnost na Korejskom poluostrvu; Kina hoće da bude siguran da duž njenih severoistočnih granica postoji tampon zona.
Kina bi mogla da interveniše na vojni napad na Severnu Koreju tako što će podržati severnokorejsku vladu ili omogućiti prenos vlasti bez ugrožavanja reda u zemlji. Njene mogućnosti za intervenciju su velike - od vojne podrške Pjongjangu preko podrške najžešćoj američkoj vojnoj akciji. Ali kakvu god odluku da donese, Peking će ostati posvećen održavanju kontinuiteta državnosti Severne Koreje i sprečavanju svakog razvoja situacije koji bi mogao da gurne Korejsko poluostrvo u haos.
SAD nesumnjivo rizikuju odgovarajuću reakciju Kine ako pokrenu vojni napad bez konsultacija s njom. A ako Vašington krene u sveobuhvatnu vojnu akciju protiv Severne Koreje, ili ako ograničena akcija isprovocira rat, biće izvesnije da će i Kina vojno intervenisati da bi zaštitila svoje interese na Korejskom poluostrvu. Jeste da Kina želi da održi tampon između svoje teritorije i američkih snaga u Južnoj Koreji, ali ona je i zabrinuta da će se potencijalni rat u Severnoj Koreji preliti na njenu teritoriju.
Na šta obratiti pažnju
Još nije zatvoren prozor za diplomatsko rešenje problema. Pjongjang bi mogao da odluči da odloži nuklearnu probu, a SAD bi zauzvrat mogle da odlože vojnu akciju i da se zadovolje jačim sankcijama.
Severnokorejska nuklearna proba
Severnokorejska vlada mogla bi da preispita svoju odluku kad odmeri rizike koje nosi još jedna atomska proba. Šef diplomatije te zemlje izjavio je u intervjuu 14. aprila da bi nuklearna proba mogla da bude izvedena "kad god glavni generalštab bude smatrao za potrebno", ne nužno u aprilu. Međutim, Severna Koreja rizikuje i ako odloži atomsku probu jer bi to moglo da osokoli Ameriku i da joj mogućnost da udari.
Odbrambene mere duž granice dveju Koreja
Južna Koreja je vazda u stanju povišene pripravnosti kad komšije na severu vrše vojne probe. Ta zemlja je zabrinuta zbog mogućeg vojnog napada zato što je glavna meta severnokorejske odmazde - sada i više zbog sopstvene političke nestabilnosti. Novi južnokorejski predsednik naredio je armiji da pojača pripreme i bezbednost duž granice.
Zatvaranje kineske granice
U suštini, čeka se bilo kakav znak da Kina menja svoje vojne položaje ili preduzima korake da evakuiše strance iz Severne Koreje. Neki izveštaji ukazuju na to da je Peking mobilisao svoju vojsku duž granice, ali još nisu potvrđeni. Tek, "Er Čajna", jedna od dve avio-kompanije koja leti za Severnu Koreju, saopštila je da otkazuje letove na tim linijama od 17. aprila nadalje. Moguće je da Kina, jedina država čije avio-kompanije lete za Severnu Koreju, hoće da pokaže da je spremna da pojača ekonomski priisak na Pjongjang.
Promene putovanja i diplomatskih aktivnosti
Znak za uzbunu bila bi bilo kakva promena u 10-dnevnoj azijsko-pacifičkoj turneji potpredsednika SAD Majkla Pensa. Uskrs je dočekao s američkim vojnicima u Južnoj Koreji i nastavlja dalje. Crvena zastava bila bi i prekid diplomatskih odnosa između SAD i Kine.
(Stratfor)
- ŠOKANTNE TVRDNJE RUSKOG ANALITIČARA: Ako SAD napadne Severnu Koreju, braniće se NUKLEARNIM ORUŽJEM
- KIMOVA VOJSKA OPASNO ZAPRETILA AMERICI: Na svaku provokaciju, dobićete nemilosrdan odgovor
- AMERIČKI MEDIJI: SAD spremne za NAPAD ako Kim posegne za nuklearnim obaračem!
- (VIDEO) KIM OBJAVIO ZASTRAŠUJUĆI VIDEO: Pretvorićemo sve u PEPEO, uništićemo bombardere kišom metaka
- TRAMP: Kim Džong-un se ponaša veoma, veoma loše
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Sila 9. epizoda Kimov leteći konj od kojeg se trese zemlja
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič