OPASNO: Više od 500 džihadista sa Balkana u Siriji i Iraku
BRISEL - Više od 500 državljana zemalja zapadnog Balkana otišlo je da se bori na strani islamskih ekstremista u Siriju i Irak - rekao je juče novinarima jedan visoki zvaničnik EU zadužen za suzbijanje terorizma.
On je naglasio da Unija i države zapadnog Balkana tesno sarađuju u borbi protiv islamskog terorizma. Visoki predstavnici EU će zato, posle razgovora s vlastima u Bosni i na Kosovu, doći i u Albaniju i Srbiju, uključujući i područje Sandžaka.
IS traži slabe kopče EU
Zemlje zapadnog Balkana su bitne jer njihovi građani mogu bez viza da ulaze u šengenski prostor EU, a preko ovog regiona ilegalno prolaze i džihadisti koji odlaze ili se iz Iraka i Sirije, a sad i Jemena, vraćaju u EU, neretko obučeni i spremni za nasilje. Ovaj zvaničnik je naveo da sve zemlje EU i susedi moraju dobro da sarađuju u merama korenitog suzbijanja terorizma jer će džihadisti „tražiti slabe kopče u lancu odbrane EU“ i preko njih nastojati da se ubace na teritoriju Unije ili da odu, pobegnu - naveo je visoki evropski funkcioner.
Više od 3.000, a moguće do 5.000 državljana zemalja EU otišli su da se bore na strani ekstremista tzv. Islamske države u Iraku i Siriji, a trećina se u međuvremenu vratila u EU.
Visoki funkcioner EU je predočio da su glavne terorističke pretnje za EU idejama džihada zaslepljeni islamski ekstremisti, ubačeni strani teroristi raznih islamističkih grupacija, a i nastojanja ekstremista tzv. Islamske države u Iraku i Siriji i mreže Al Kaida da međusobnim nadmetanjima u oružanim napadima u Evropi pokažu svoju moć.
Temeljna kontrola pasoša
- Države EU će pooštriti nadzor spoljnih granica šengenskog prostora i državljani Unije, kao i zemalja zapadnog Balkana, ubuduće će biti podvrgnuti temeljnoj proveri dokumenata, kao što na ulasku u SAD moraju pasoše da pokažu svi američki državljani - rekao je taj zvaničnik.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega