OVDE DEFINITIVNO NE ŽELITE DA PUTUJETE: Ovo je 13 najopasnijih zemalja, neke će vas iznenaditi
Kompanija za procenu rizika Verisk Mejplkroft sastavila je popis zemalja s najvećim rizikom od nasilja i kriminala, tačnije, popis najopasnijih zemalja sveta.
Popis je uglavnom fokusiran na zemlje u kojima postoji veliki uticaj trgovine drogom, opasnost od otmica, pljački, iznuda i drugih aktivnosti koje uključuju nasilje ili vode do nasilja.
Svakoj zemlji na popisu je dodeljena brojčana vrednost rizika, a brojevi se kreću od 10, što znači nizak rizik, do nule koja predstavlja najveći rizik.
Možda i ne čudi da su najopasnije zemlje one na Bliskom istoku, u Africi i Latinskoj Americi, gde su ekonomije slabije razvijene, a politički sistem halapljiv. Tako se, na primer, Latinska Amerika našla na popisu zahvaljujući svojoj ulozi u globalnoj trgovini drogom.
U ovih 13 zemalja postoji ekstremna opasnost od nasilnog kriminala:
13. Nigerija (2,37)
Najveća afrička ekonomska sila u poslednjih nekoliko godina doživela je napredak, ali zbog prevladavanja terorističke grupe Boko Haram, u Nigeriji je opasnost od nasilja jako velika.
12. Kolumbija (2,31)
Kolumbija je jedna od glavnih zemalja za trgovinu drogom, a ta zemlja i proizvodi veliku količinu svetskog kokaina. Zbog brojnih bandi za trgovinu i dilovanje droge ova zemlja je takođe ekstremno opasna.
11. Libija (2,30)
Posle uništenja režima Muamera Gadafija 2011. godine, vakum moći se dogodio u Libiji a ta je zemlja postala leglo aktivnosti Islamske države.
10. Pakistan (1,98)
Zemlja u kojoj su raširene političke i verske tenzije, a česti su i teroristički napadi poput onoga u ponedeljak, kad je militantna grupa napala vojnu bazu u regiji Kašmir.
09. Somalija (1,75)
Somalija je jedna od najnestabilnijih nacija sveta. Ta zemlja je središte epidemije piratstva koja je pogodila Indijski okean u poslednjih nekoliko godina a takođe je i dom terorističkoj grupi al Šabab.
08. El Salvador (1,55)
Smešten u srcu Srednje Amerike, El Salvadorom često haraju nasilne bande i krijumčari drogom. Pre samo manje od četvrt veka u toj zemlji je završio brutalni 12-godišnji građanski rat.
07. Venecuela (1,46)
Poput Kolumbije, Venecuela je jedna od glavnih ulaza krijumčara droge u SAD. Ekonomija ove zemlje je kolabirala otkako je 2014. pala cena nafte, vodeći do nestašice hrane i osnovnih potrepština za većinu stanovnika. To je dovelo do porasta nasilja u Venecueli.
06. Honduras (1,44)
2015. je Honduras beležio jednu od najvećih stopa ubistava u svetu. U toj zemlji dominiraju nasilne ulilčne bande.
05. Sirija (1,19)
Rastrgana strašnim i iscrpljujućim ratom između pobunjenika i snaga predsednika Bašara al Asada, Sirija se suočava s velikom humanitarnom krizom. U velikim gradovima vazdušni napadi svakodnevno ubijaju veliki broj ljudi.
Gotovo pola miliona ljudi ubijeno je otkako je u Siriji počeo sukob 2011. godine. Velika prisutnost Islamske države situaciju čini još težom.
04. Irak (1,19)
Više od decenije posle početka rata u Iraku, ta nacija se još oporavlja od sukoba. I u toj zemlji teroristi ID pogoršavaju stanje u određenim regijama, a u većini zemlje još uvek ima puno nasilja.
03. Meksiko (1,17)
Kao središte za krijumčare droge između Severne i Južne Amerike, Meksiko ima velikih problema s nasiljem. Snage sigurnosti trpe zbog smanjenog proračuna pa je opšta sigurnost smanjena.
02. Gvatemala (0,72)
Poput El Salvadora i Hondurasa, Gvatemala je srednjeamerička nacija pogođena industrijom krijumčarenja droge. U 2015. je u Gvatemali prijavljeno 91 ubistvo nedeljno.
01. Avganistan (0,71)
Zemlja u kojoj ima daleko najviše nasilnih zločina definitivno je Avganistan. U toj zemlji pustoši i fundamentalistička islamistička grupa Talibana, a uz to je snažno prisutna i trgovina heroinom.
(Net.hr)
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta