DODIK: Priča o referendumu je završena, ali o Ustavnom sudu BiH nije
BANJALUKA - Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je priča o referendumu o Danu Republike završena, ali da tek počinje priča o Ustavnom sudu, njegovom sastavu i načinu odlučivanja.
Dodik je podsetio da je Narodna skupština RS na osnovu volje naroda donela zakon o prazniku koji nije zabranjen ni odlukom Ustavnog suda.
"Epilog je to da će sve više biti sporan Ustavni sud BiH, njegov sastav i način odlučivanja", rekao je Dodik za TV1.
On je istakao da će to u narednim danima biti tema broj jedan u BiH, prenosi RTRS.
Dodik je rekao da Republika Srpska ima ozbiljne primedbe i na rad Tužilaštva BiH, koje nije procesuiralo oko 90 prethodnih slučajeva u smislu sprovođenja odluka Ustavnog suda BiH, nego je reagovalo tek na 92. slučaj - slučaj referenduma u Srpskoj.
"To je za nas bila politička motivacija, politizacija", naglasio je Dodik, koji je i predsednik SNSD-a. On je naveo da ni u prethodnim zakonskim rešenjima nije bilo govora o 9. januaru kao verskom prazniku, pa samim tim niti o diskriminaciji bilo koga u Srpskoj.
Govoreći o apelaciji RS Ustavnom sudu BiH u vezi sa obeležavanjem 1. marta u Federaciji BiH, Dodik je rekao da se može očekivati da sud ukine tu odluku po istim elementima i obrazloženju kojim je ukinuo i odluku o 9. januaru, ali da misli da se to neće desiti.
"Mislim da će Ustavni sud BiH ponovo pokazati svoju političku, a ne pravnu dimenziju", rekao je Dodik. On smatra da bi u BiH trebalo da bude postignut dogovor u vezi sa obeležavanjem određenih praznika u skladu sa njenim različitostima.
"Ono što je bilo treba poštovati i to na način da to nikome ne smeta", poručio je Dodik.
SRPSKA OSTAJE NA POZICIJAMA IZVORNOG DEJTONA.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je, povodom inicijativa za raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, da Srpska ostaje na poziciji izvornog Dejtona.
"U teritorijalnom smislu nisam protiv održavanja BiH, ali ona mora da bude zasnovana na izvornom Dejtonskom sporazumu i ono što je do sada urađeno mora biti stavljeno na dnevni red i da vidimo kako ćemo dalje", rekao je Dodik za TV1. On smatra da se može govoriti o ostanku Suda i Tužilaštva BiH, ali da treba razgovarati i o tome da li je visoki predstavnik "mera za BiH".
"Mi nismo iracionalni u tom pogledu da bismo rekli da je visoki predstavnik vršio nasilje i štetu, ali dajte da vidimo ono što možda nije na najbolji način urađeno 2001, 2002. i 2003", rekao je Dodik i istakao da je u BiH za sve potreban politički dogovor, posebno kada je egzistencija svih njenih građana u pitanju, kao i sama ekonomska budućnost zemlje.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti