(VIDEO) REAGOVANJA NA ODLUKU USTAVNOG SUDA BiH: Rezultati referenduma se ne mogu poništiti
Posle odluke Ustavnog suda BiH da poništi rezultate referenduma o Danu Srpske, stigla su brojna oštra reagovanja.
Odluka Ustavnog suda BiH je bespotrebna i reč je o iživljavanju političkog Sarajeva sa Bakirom Izetbegovićem na čelu, koji hoće po svaku cijenu da održe temu živom u nastojanju da se na taj način ponovo obračunaju sa Republikom Srpskom, izjavio je predsednik Milorad Dodik. Zbog toga je potrebno hitno doneti Zakon o Ustavnom sudu BiH, koji podrazumijeva da stranci odu iz tog suda. Poručio je da poništavanje referenduma neće uticati na proslavu 9. januara koji će se slaviti na najvišem nivou.
"Već smo formirali odbor za obeležavanje 9. januara. Nastavljamo s tim, pišemo pozivnice, imaćemo goste iz inostranstva. Proslava će biti održana na najvišem nivou", istakao je predsjednik Srpske. Zato je od suštinske važnosti jedinstvo svih srpskih stranaka, uključujući i predstavnike Srpske u zajedničkim institucijama, kaže Dodik.
Predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić je izjavio da je svima jasno kakvi su rezultati referenduma i oni se, ističe, ne mogu poništiti. Ovo je, dodaje, nepotrebno otvaranje novih pitanja, novog inaćenja i suprotstavljanja, jer će se 9. januar i dalje slaviti.
Predsednik Komisije za sprovođenje referenduma, Siniša Karan, rekao je da je Ustavni sud BiH politički sud, koji odluke donosi isključivo na štetu RS. To je, kaže Karan, jedina institucija u BiH u kojoj je moguće preglasati jedan narod i jedan entitet.
"Ulazeći u meritum Narodne skupštine Republike Srpske /Ustavni sud BiH/ prekoračio je svoja ovlaštenja, te je na mala vrata ušao u situaciju da odlučuje o odlukama Narodne skupštine, na šta nema pravo", dodao je Karan i poručio da građani Srpske ne smeju da se brinu zbog ovakve odluke jer će Republika Srpska i sledeće godine, svečano kao i do sada, proslaviti 9. januar kao Dan Republike Srpske.
Predsednik Socijalističke partije, Petar Đokić, rekao je da se volja naroda nikada neće moći poništiti i da žali što bošnjački narod pokušava da čuva BiH ponavljajući greške iz prošlosti, kao što je vođstvo srpskog naroda 90-tih godina pokušalo da sačuva Јugoslaviju.
"U ovom slučaju je Ustavni sud BiH deo te politike ili bolje reći da je to više politika Bošnjaka i porodice Izetbegović. Ta politika konstantno nastoji da se obračunava sa Srpskom koristeći uticaj na zajedničke institucije BiH", naglasio je Đokić.
Predsedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac izjavio je da odluka Ustavnog suda BiH da poništi slobodno izraženu volju predstavnika konstitutivnog naroda predstavlja najteži udarac BiH u njenoj postdejtonskoj istoriji.
"Nakon ovakve odluke jasno je da BiH nije država suverenih naroda i građana, već okupirana teritorija na kojoj predstavnici jednog naroda, uz podršku stranih sila i moćnika, pokušavaju da nametnu svoju volju", poručio je Košarac.
Potpredsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je Ustavni sud BiH ukinuo demokratiju, a uveo sudokratiju, poništavajući rezultate referenduma o Danu Republike.
"Samo u šerijatskim i totalitarnim režimima sudovi mogu da poništavaju demokratiju i izraženu volju naroda", ocenio je Stevandić.
Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić izjavio je, komentarišući odluku Ustavnog suda BiH da poništi rezultate referenduma o Danu Republike Srpske, da se od takvog suda nije ni moglo očekivati ništa bolje. Špirić smatra da će još dugo potrajati političko-pravna borba za status BiH i entiteta.
"Zato nikakve odluke Ustavnog suda ne smeju da nas pokolebaju da nastavimo svojim putem", poručio je Špirić, podsetivši na stihove srpskog pesnika "Mi put svoj znamo i znamo šta nas čeka".
Predsednik PDP-a Branislav Borenović ocenio je da je odluka Ustavnog suda BiH nepotrebna i da treba sve učiniti da odluke u ovom sudu donose domaće sudije konsenzusom, a ne preglasavanjem. Borenović je izjavio da se Ustavni sud, kao i neki drugi sudovi u BiH, više bave pitanjima koja nisu u vezi sa osnovnim životnim problemima građana i kriminalom koji parališe život u zemlji.
Predsednik Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović poručio je da će, bez obzira na želju Ustavnog suda BiH, Srpska nastaviti da slavi svoj 9. januar.
"Oni, pre svega, žele da pokažu jednu vrstu superiornosti. Oni žele da na određeni način minimalizuju činjenicu da jedan čovek, kao što je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, snažno i ispravno vodi Republiku Srpsku. Smatraju da odluka može biti i ovakva i onakva, ali da oni, jednostavno, treba da budu superiorni", rekao je Kuzmanović.
Poništavanjem rezultata referenduma o Danu Republike, Ustavni sud BiH stao je na veoma tanak led kad je reč o njegovim nadležnostima, smatra pravni ekspert Krstan Simić. Dodao je da je ovime počeo arbitrirati o stvarima koje nisu njegova nadležnost.
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)