EVROVIZIJSKI SKANDAL Još se ne zna da li smo 10. ili 17. mesto: Srbiji oduzimaju 22 boda?
Glasovi Crne Gore i Makedonije na Eurosongu 2015, na kojem je pobedio predstavnik Švedske, diskvalifikovani su, saopštio je organizator festivala neposredno posle završetka finalne takmičarske večeri u Beču. Nezavisno kontrolno telo Prajsvoterhaus utvrdilo je da su crnogorski i makedonski bodovi raspoređeni isključivo na osnovu glasova gledalaca u tim zemljama, koji su glasali putem sms-a, piše Danas.
Crna Gora i Makedonija su maksimalan broj bodova dali Srbiji i Albaniji (CG: 12, MK: 10; i Albaniji (MK: 12, CG:10) što je predstavnici naše zemlje Bojani Stamenov obezbedilo 10. mesto od ukupno 27 takmičara.
U kratkom saopštenju Evrovizije se kaže da su glasovi iz CG i MK dodeljeni mimo pravila o glasanju koje podrazumeva da se bodovi raspoređuju 50 odsto na osnovu glasanja gledalaca, a 50 procenata na osnovu glasova stručnog žirija.
O ovom slučaju će biti raspravljano na sastanku tokom juna, pa će se tada znati krajnji ishod odluke povodom diskvalifikacije glasova iz Crne Gore i Makedonije, zbog čega bi moglo da dođe do promene na tabeli.
Po rezultatima uz glasove iz ove dve zemlje, Srbija je zauzela 10. mesto sa 53 osvojena poena, a Albanija 17. sa 34. Ukoliko budu poništeni bodovi, Srbija će pasti na 17. poziciju, jer je od CG i MK dobila ukupno 22 poena.
Važeće pravilo o glasanju za Pesmu Evrovizije stanovljeno je 2008. kada je festival održan u Beogradu, a nakon brojnih kritika zbog pobede naše Marije Šerifović godinu ranije zbog takozvanog „blokovskog glasanja“.
Raspodela bodova 50/50 na osnovu glasova publike i stručnog žirija u svakoj od zemalja prvi put je primenjena 2009. na finalno takmičenje, a od naredne godine se primenjuje i na dve polufinalne večeri.
Takozvano „blokovsko glasanje“ jedna je od najvećih kontroverzi festivala koji se održava 60 godina, zbog čega je nedavno uvršten u Ginisovu knjigu rekorda kao najdugovečniji muzički događaj takmičarskog karaktera na svetu.
Decenijama unazad, skandinavske zemlje dodeljuju najviše poena jedna drugoj, to je karakteristično za Grčku i Kipar. Od raspada nekadašnjeg Sovjetskog saveza i Jugoslavije, isto se dešava i sa zemljama nastalim na tim prostorima.
Ova pojava izazvala je brojne kritike, naročito među zapadnoevropskim učesnicama, jer su godinama pri vrhu liste i među pobednicama bile zemlje iz Istočne ili Srednje Evrope. Ovaj problem je donekle rešen uvođenjem pravila iz 2008.
(Danas)
"BORIĆU SE DA NIKADA NE DOĐU NA VLAST JER BI RAZORILI ZEMLJU" Vučić: Uveren sam u ispravnost politike koju vodim!