Suprug, sin i ćerka Dafine Milanović nisu poginuli 1992. u Mađarskoj, već ih je je ona sklonila na tajnu lokaciju i promenila im identitet u strahu za njihov život, jedna je od verzija

BEOGRAD - Oni su živi, samo ne smeju da se vrate u Srbiju. Ovo je Dafina Milanović, nekadašnja vlasnica Dafiment banke, rekla u poverenju beogradskom novinaru neposredno posle porodične tragedije 1992. godine, kada su, kako je tada saopšteno, u saobraćajnoj nesreći u Mađarskoj poginuli njen suprug Dragan, sin Živko i ćerka Ljiljana.

Prošlo je 25 godina od ovog misterioznog događaja, a ni danas nije jasno šta se zapravo dogodilo na auto-putu u Mađarskoj 2. jula 1992, kada je automobil porodice Milanović sleteo s puta. Još uvek postoji nekoliko verzija ovog događaja, a jedan od njih je da je Dafina zapravo lažirala pogibiju njenih najbližih kako bi ih zaštitila od pretnji ubistvom, jer se već tada nazirala propast njene banke.
dafina-milanovic-dragan-milanovic-zivko-milanovic.jpg
Foto: Profimedia


Sve inscenirano

U pitanju su bile stotine miliona maraka, kao i umešanost moćnih i uticajnih ljudi iz državnog vrha koji su učestvovali u pljački fantomske banke zajedno s Dafinom, koju su tada nazivali bankarkom Slobodana Miloševića.

Novinar Branislav Krivokapić nedavno je za Njuzvik pisao o susretu s Dafinom 1997. godine i nikad neobjavljenom intervju od pre dve decenije. On je bio šokiran rečima vlasnice Dafiment banke.
- Iako se pre sahrane, pet godina ranije, u kapeli zaklela nad sandukom sina Živka, Dafina mi je u jednom trenutku prišla i da ne čuju prisutni šapnula: „Oni su živi, samo ne smeju da se vrate u Srbiju“ - napisao je Krivokapić.

Sloba je kriv

Sagovornik Kurira, u to vreme blizak tajnim službama, kaže da se Dafina nakon tragedije koja ju je zadesila ponašala smireno i opušteno.
- Ostala je bez muža, ćerke i sina, ali je veoma brzo nastavila da radi, pa čak i da se pojavljuje i na prijemima i proslavama, oblačila se normalno. U to vreme imala je ogroman novac i bila je veoma moćna, pa nije bio problem da čak i na ovakav način, insceniranom nesrećom, skloni porodicu na tajnu lokaciju i promeni joj identitet. U maju te godine situacija u vezi s bankom bila je dramatična i ona je znala šta može da joj se dogodi. Najviše je strahovala da joj ne otmu ili likvidiraju muža i decu - kaže naš sagovornik.
dafina-milanovic-dragan-milanovic-zivko-milanovic.jpg
Foto: Privatna Arhiva


U prilog ovoj verziji ide i izjava njenog brata Dobrice.
- Meni vlast nije dozvolila da odem da identifikujem zeta i Dafininu decu. Uhapšen sam u Subotici i vraćen u Beograd, a majci Milanki lica i tela nastradalih nikada nisu pokazana - ispričao je svojevremeno Dobrica.

Dafina je kasnije optužila Slobodana Miloševića za smrt porodice. Posle propasti banke, jedno vreme živela je u inostranstvu, a 2008. preminula je od raka.

EKIPA KURIRA

Druga verzija
PORODICA UBIJENA ZBOG HRVATA?

Tezu da je porodica Dafine Milanović zapravo ubijena zbog njene saradnje s Hrvatima potkrepio je profesor Kostadin Pušara, stručnjak za finansije, koga je država Srbija angažovala za kontrolora poslovanja Dafiment banke. Pušara je ispričao da je Dafina u to vreme isporučila 50 miliona maraka hrvatskom generalu Vladimiru Zagorcu i njegovoj firmi koja se bavila trgovinom oružja.
- Ona je našla zaštitu kod Tuđmana i njegovog generala Zagorca. Rezultat tog dila bilo je to što su se Hrvati naoružali koristeći opljačkani srpski novac, a svi Dafinini najbliži saradnici, njih petnaestak, uključujući i njenog supruga, ubijeni su. To je moj nepobitan zaključak - ispričao je Pušara za Ekspres.
- I onda je njena porodica, koja je poginula u saobraćajki, nosila novac sa sobom. Mislim da su oni faktički ubijeni da bi se sakrila ta količina novca i da bi se ta saradnja prekinula - rekao je Pušara.

Boža Spasić
TAJNA SLUŽBA IZAZVALA UDES

Boža Spasić, nekadašnji pripadnik Državne bezbednosti, kaže za Kurir da je Dafina imala bliske veze s tajnim službama i da su one najverovatnije izazvale saobraćajku u Mađarskoj.
- Moguće je da je tajna služba naredila da se automobil s njenom porodicom zaustavi i pretrese na granici i da su tom prilikom izazvali kvar na vozilu i oni su svi poginuli. Službama je lakše da ovakve akcije izvedu u inostranstvu i tako „operu ruke“ - kaže Spasić.

Sumnjala u zvaničnu verziju
DECA JOJ DOLAZILA U SNU

Dafina je retko davala izjave o pogibiji svoje porodice.
- Da li je moguće da se u kolima koja su išla 180 kilometara na sat ne razbije staklena tegla u kojoj je bilo slatko od trešanja? A upravo se to dogodilo - rekla je Dafina posle tragedije.
- Sanjala sam ih kako su došli do mog kreveta. Rekli su mi: „Mama, mi smo bili anđeli koji su Bogu bili potrebni. On je tebe poslao dole da budeš naš izvor svetlosti na zemlji. Poslata si da hraniš narod dok se pakao za Srbiju ne završi“ - rekla je dva meseca nakon nesreće.
- Sahranila sam muža na Lešću da ima pogled na Dunav, bio je kapetan broda - ispričala je Dafina.

DUG 450 MILIONA

- Od 9. oktobra 1991. do 1. maja 1993. Dafiment banka imala je 163.025 štediša
- Dugovala građanima oko 450 miliona maraka
- Dafina je hapšena 2002. u nemačkom gradu Cvajbrikenu
- Prisvojila 20 miliona maraka, milion dolara, 510.000 franaka i 200 miliona lira

TRI TEORIJE JEDNE TRAGEDIJE

PRVA VERZIJA

- Zvanično, porodica Milanović poginula je u saobraćajnoj nesreći 2. jula 1992. na putu Segedin-Budimpešta

DRUGA VERZIJA

- Dafina, svesna da se bliži kraj njenoj piramidalnoj banci, sklanja porodicu na sigurno jer se plašila za njihovu bezbednost

TREĆA VERZIJA

- Dafininu porodicu ubila tajna služba jer je postala neposlušna, pogibija njenih najmilijih trebalo je da je slomi

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

KURIR TV VESTI UŽIVO: Da li je rešena kriza u Makedoniji?