BEOGRAD - U Memorijalnom centru 25. maj u Beogradu, poznatijem kao "Kuća cveća", gde je sahranjen Josi Broz Tito, od ranih prepodnevnih sati pristižu građani iz Srbije i država regiona da, povodom Dana mladosti, odaju počast liku i delu doživotnog predsednika bivše SFRJ.

Dan mladosti bio je praznik kojim se obeležavao datum rođenja predsednika SFRJ Josipa Broza Tita.
kuca-cveca-dan-mladosti-tito.jpg
Stefan Jokić 

To je bio dan kada su generacije pionira, studenata, vojnika nosile štafetu s rođendanskom porukom tadašnjem predsedniku. Oni su prelazili hiljade kilometara, od Triglava do Đevđelije, kako bi je predali Titu na stadionu JNA u Beogradu, gde su održavani tradicionalni sletovi.Iako je poslednja štafeta napravljena i donesena u Beograd 1987, Dan mladosti i danas, mnogi obeležavaju kao uspomenu na "bolja vremena".
kuca-cveca-dan-mladosti-tito.jpg
Stefan Jokić 

Po pravilu, štafetu mladosti Titu su, uz prigodnu čestitku sa željama za dug život i dobro zdravlje, uručivali najbolji omladinci i omladinke. Nošenje štafete trajalo je pune 42 godine, do 1987. godine. Posle Titove smrti, štafetu su primali predsednici tadašnjeg Saveza socijalističke omladine Jugoslavije.
kuca-cveca-dan-mladosti-tito.jpg
Stefan Jokić 

Štafeta mladosti je uvedena 1945. godine, na predlog omladine Kragujevca, kao Titova štafeta. U prvoj Titovoj štafeti učestvovalo je 12.500 omladinaca koji su, pretrčavši trasu dugu 9.000 kilometara, Titu predali prvih devet štafetnih palica i Plavu knjigu sa 15.000 potpisa omladine Šumadije.
kuca-cveca-dan-mladosti-tito.jpg
Stefan Jokić 

Godine 1957. na Titovu inicijativu taj događaj proglašen je Danom mladosti. Do Titove smrti 1980. štafeta se dodeljivala lično njemu, a onda je te godine idući u susret njegovom 88. rođendanu, na dan njegove smrti 4. maja prekinula svoj put i položena je na odar predsednika u Skupštini SFRJ.