GLUPANDERI: Ukidaju deci informatiku u 21. veku!
Nacionalni savet prosvete nije prihvatio predlog ministarstva da ovaj predmet postane obavezan od petog do osmog razreda, iako bi im se to najviše isplatilo
Naime, Nacionalni prosvetni savet (NPS) odbio je pre dva dana predlog Ministarstva prosvete da informatika i računarstvo postane od ove jeseni obavezni predmet od petog do osmog razreda. Čak 29 od 32 člana ovog saveta glasalo je protiv ovog predloga, pod izgovorom da za to nema tehničkih mogućnosti, ali ni nastavnog kadra.
Verbić: Žalosno
Ministar prosvete Srđan Verbić odmah je reagovao napisavši na svom Tviteru da je to „žalosno loša odluka“, ali nije izostala ni oštra kritika stručne javnosti.
- Ključno je da što ranije osposobimo, ali i naviknemo decu na rad na računaru. Naime, 50 odsto privrednog rasta Srbije zasniva se na informacionim tehnologijama, tri vodeće kompanije u svetu su IT - „Gugl“, „Majkrosoft“ i „Epl“. Svake godine ogroman broj studenata želi da upiše ETF, baš zato što zna da im ova profesija garantuje siguran posao, s prosečnim platama između 1.200 i 1.500 evra. Država mora da omogući deci da što pre uđu u ovu sferu, na tome se zasniva razvoj privrede - kaže za Kurir Zoran Jovanović, dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu.
Obavezan predmet u svetu
I Srđan Ognjanović, direktor Matematičke gimnazije, čiji su učenici poznati po svojim uspesima širom sveta, smatra da je predlog Ministarstva prosvete dobar.
- Svugde u svetu je informatika ne samo obavezan predmet već se nastava i drugih nauka poput biologije i fizike odvija preko informatike. Svugde u svetu je informatika uključena u sve pore obrazovanja, samo naša deca ostaju nepismena! Ipak, čini mi se da nije sve bilo spremno za uvođenje ovog predmeta u škole, jer nema kabineta, računara, profesora, ali treba da se sprema za sledeću godinu - kaže Ognjanović.
Ipak, Aleksandar Lipkovski, predsednik NPS, objašnjava da je Savet „konzervativno telo koje vodi računa da se ne poremeti naš labav sistem obrazovanja.“
Ne znaju da računaju
- Važnije je da deca nauče matematiku nego informatiku. Deca ne znaju da računaju, množe, dele... Nećemo im pomoći da nauče to tako što ćemo im uvesti dodatne časove informatike kojima bismo ih preopteretili. Predlog Ministarstva bio je da se uvede još jedna dodatna radna nedelja zarad informatike, ali smo, srećom, odustali od toga. Informatiku će deca lako naučiti, ionako je znaju bolje od svojih profesora - kaže Lipkovski za Kurir i dodaje da NPS nema ništa protiv informatike.
Snežana Marković
NEPOPRAVLJIVA ŠTETA ZA ĐAKE
Pomoćnica ministra prosvete Snežana Marković izjavila je da su neopravdani strah i opreznost NPS, koji nije usvojio da informatika od septembra postane obavezni predmet.
- Pre tri meseca, kad smo ih pitali da li da počnemo da radimo na ovom predlogu za informatiku, složili su se. Šta se sad desilo? Za neke stvari jednostavno bude prekasno, postoji uzrast kad se te stvari najbolje primaju i razvijaju kod ljudi, a to je do 15 godine. Posle je šteta nepopravljiva - kaže Markovićeva za Kurir.
Veselin Jevrosimović, vlasnik „Komtrejda“
TO JE PROCES OD TRI GODINE
Uvođenje informatike u škole je proces koji traje od dve do tri godine. Školstvo mora da bude spremno za to i u tehničkom smislu, mora da se obuči kvalitetan nastavni kadar. Naravno da sam ja za to da deca uče informatiku, ali to ne može na brzinu, već sve mora da se sprema oko tri godine.
Aleksandra Janković, psiholog
VIŠE NEGO POTREBNA
Svakako da je informatika više nego potrebna, sad da li treba da bude obavezan predmet ili ne, to je zaista pitanje druge vrste. Bilo bi dobro da informatika stvarno bude prisutna u školi, ali čak ni njeno odsustvo neće mnogo uticati na interesovanje dece za informacione tehnologije.
Raša Popov, pisac
NAUKA DANAŠNJICE
Informatika je dobra nauka, ja sam pred penziju radio emisije za televiziju o informatici i kompjuterskom dobu, a to doba je došlo. Kada sam ja bio novinar, onda je memorija kompjutera bila jedna ogromna hala na Mašinskom fakultetu, a to je sada sve u rukama svakog malog deteta. To je jedna nauka današnjice, a ta odluka saveta, ako budu profesori humani, dobra je, a ako profesori pretvore informatiku u novi progon i bauk za decu, onda to neće valjati.
SJAJAN GEST! Mališani iz Kosovske Kamenice dobili paketiće od predsednika Vučića (FOTO)