NEMA DOGOVORA: Umesto da drže časove, prosvetni radnici danas će protestovati ispred Vlade i Ministarstva prosvete

BEOGRAD - Većina škola u Srbiji danas ne radi, a ocene neće biti zaključene na polugodištu.

Da ironija bude veća, dok prosvetni radnici zbog najavljenog smanjenja plata štrajkuju već skoro dva meseca, ministar prosvete Srđan Verbić insistira na zapošljavanju novih ljudi, tvrde u Uniji sindikata prosvetnih radnika Srbije.
- Ministar prosvete želi da u prosveti zaposli svršene studente s visokim ocenama i pored 30.000 nastavnika bez pune norme časova, za koje se plaćaju porezi i doprinosi, i to uglavnom veći od njihovih zarada, čime sistem na godišnjem nivou gubi tri do četiri milijarde dinara. Prosveta je u katastrofalnom stanju, plate nam se smanjuju, a još hoće da prime nove ljude, pa gde je tu logika?! Zar ministar veruje da će najbolji studenti pohrliti da rade u prosveti za bednu platu od 39.000 dinara?! - revoltiran je Dragan Matijević iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
prosvetni-radnici-prosvetari-strajk-prosvetara-stednja.jpg
Foto: Zo


Prosvetni radnici će zato danas u 12 sati biti na trgovima i ispred škola svih većih gradova u Srbiji. U Beogradu će nezadovoljni prosvetari prošetati od Trga Nikle Pašića do Ministarstva prosvete i Vlade, a skupovi će biti održani i u Kragujevcu, Kraljevu, Nišu i Zrenjaninu.
- Više od 1.100 škola u Srbiji danas nema nastavu. Ocene neće biti zaključene, ali će učenici biti upoznati s uspehom koji su postigli - najavljuje Matijević.

Iz Ministarstva poručuju da ne očekuju probleme sa zaključivanjem ocena, kao i da nastavnici savesno rade i da im učenici, bez obzira na težak položaj budu na prvom mestu.

(J. P.)

Činjenice
EVO ZAŠTO NEMA PARA ZA PROSVETU

- za razne ugovore u budžetu za prosvetu se troši pet milijardi dinara

- na ime subvencija raznim neprofitnim preduzećima i NVO izdvaja se 600 miliona dinara

- za specijalizovane usluge troši se skoro 15 milijardi dinara, a spisak projekata najčešće nema nikakve veze s prosvetom

- za besplatne udžbenike izdvaja se 830 miliona dinara, umesto da se besplatne knjige daju samo socijalnim kategorijama