NSA ŠPIJUNIRA I SRBE: Edvard Snouden otkrio kako su pristupili našim telefonima!
Njihova meta bila je i Srbija, koju su 2010. britanski obaveštajci iskoristili za jednu od prvih probnih operacija prikupljanja digitalnih ključeva. Isto kao i naša zemlja prošle su i Somalija, Avganistan, Jemen, Indija, Island i Tadžikistan, iz kojih je sve ukupno „ukradeno“ oko 300.000 ključeva, što je kasnije poslužilo zajedničkom timu SAD i Britanije kao svojevrstan poligon za sprovođenje sveobuhvatne operacije špijuniranja ličnih podataka.
Velika SIM pljačka
Snoudenov dokument pod nazivom „Velika SIM pljačka“ otkriva da su u tom projektu učestvovali špijuni iz američke Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA) i britanskog vladinog štaba za komunikacije (GĆQ) - bezbednosne službe koja se bavi kriptografijom. Oni su zajedno nazvani tim za eksploataciju mobilnih telefona, koji je pomoću pribavljenih ključeva uspevao da od privatnih korisnika širom sveta prikuplja i glasovne i pisane informacije, poput SMS poruka.
Oštećeni Holanđani
Najnovije informacije o globalnom prisluškivanju prvi je objavio veb-sajt Intersept, koji vodi Snoudenov prijatelj. Kako je navedeno na toj mreži, kompanija „Gemalto“ uopšte nije bila svesna upada u sistem, a njen izvršni potpredsednik Pol Beverli izrazio je duboku zabrinutost zbog novonastale situacije.
Sada je najvažnije da shvatimo kako se to desilo da bismo preduzeli sve mere da se to više ne ponovi - naglasio je Beverli i dodao da mu nije jasno zbog čega su američkim i britanskim obaveštajcima potrebni svi ti podaci.
Kako se vidi na slajdovima, oko 100 ključeva prikupljeno je sa mreže "Mobtel" u martu 2010. godine, koja tada već nije bila u funkciji pod tim imenom.
Operativci su "češljali" komunikaciju između kompanija za proizvodnju SIM kartica i mobilnih operatera u više zemalja, kako bi došli do kodova koji bi omogućili da "upadaju" u pojedinačne telefone širom sveta, prate razgovore, poruke i mejlove.
"Kompanije su operaterima slale kodove preko mejla ili FTP-a, uz najosnovniju enkripciju, ili bez enkripcije. Kako bi došle do velikog broja ključeva, agencije su morale da rade isto što se ionako radi milion puta svakoga dana - da presretnu te mejlove ili transfere fajlova", piše Intersept.
Ubrzo je ceo proces automatizovan.
Meta bio gigant
POKRADENA FIRMA POSLUJE U 85 ZEMALJA
Kompanija „Gemalto“ sa sedištem u Holandiji globalni je lider u digitalnoj bezbednosti, a proizvodi čipove za mobilne telefone i novu generaciju kreditnih kartica. Među njenim klijentima su „Ti-mobajl“, AT&T, „Sprint“, „Verizon“ i oko 450 provajdera bežične mreže širom sveta. Kompanija posluje u 85 zemalja i godišnje proizvede oko dve milijarde SIM kartica.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore