Ostavlja strašne posledice: 5 jezivih strana Internet zlostavljanja
Saznajte šta podrazumeva Internet zlostavljanje, kako bi mogli da reagujete na pravi način i zaštitite svoje dete.
Poslednjih godina veoma često se priča o opasnostima koje skriva Internet, a kojima su najčešće izložena deca. Prema istraživanjima američkog Centra za zlostavljanje putem interneta oko 20 odsto dece uzrasta od 11 do 18 godina izjavilo je da je bilo predmet maltretiranja na Internetu.
Šta je zapravo to što čini Internet zlostavljanje tako strašnim?
Maltretiranje traje 24 sata, sedam dana u nedelji
Pre izuma Interneta, mobilnih telefona i ostalih sredstava komunikacije, mladi koji su bili predmet maltretiranja u školi mogli su da računaju na sate odmora koje su provodili van nje. Danas su deca u kontaktu 24 sata, sedam dana u nedelji, zato se ovaj vid zlostavljanja može okarakterisati kao nemilosrdan.
Internet zlostavljači ne strahuju od posledica
Širenje priče o nekom na Internetu i reći nekome u lice šta misliš su dve potpuno različite stvari. Mladima je mnogo lakše da budu okrutni, kada ne gledaju u oči osobu koja je predmet njihove zlobe. Vrlo su svesni činjenice da mogu da iskazuju agresiju potpuno anonimno i da će proći nekažnjeno, tako da u ovakvim situacijama retko imaju “kočnice”.
Postupak ne može da se zataška
Zbog prirode tehnologije, sve što se uradi na Internetu osim toga što je momentalno dostupno svima, ne može ni da se povuče. Bilo da se odmah po objavljivanju izbriše ili da se pruži izvinjenje, materijal je već dospeo kod neke druge osobe i počeo da se širi dalje.
Zlostavljanje na Internetu ostavlja šire posledice
Bilo koji vid zlostavljanja se vrši jedan na jedan, zlostavljač i predmet njegove agresije. Čak i ako okolo postoje posmatrači, to je jedan određen broj, koji se uglavnom trudi da ne obraća pažnju kako ne bi bio primećen. Međutim, kada je reč o zlostavljanju na Internetu, stvari su drugačije. Zahvaljujući društvenim mrežama, danas samo jednim klikom možete da podelite reči, fotografije ili snimke koji su instant dostupni milionima ljudi i automatski ostavljaju veće posledice.
Deca nisu bezbedna ni kod kuće
Fizičko zlostavljanje podrazumeva da su osobe u neposrednoj blizini. Kod zlostavljanja na Internetu vreme i prostor su apsolutno irelevantne stvari. Čak i kada je dete bezbedno u kući sa svojim roditeljima, njegovi vršnjaci mogu da ga podvrgnu ruglu na društvenim mrežama.
Yumama/Kurir
Projekat je sufinansiran iz budžeta Grada Beograda, Gradske uprave Grada Beograda, Službe za informisanje
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)