Nakon terorističkih napada i objavljivanja mape IS, putnici na aerodromu, autobuskim i železničkim stanicama uplašeni

Posle brutalnih terorističkih napada u Belgiji, Francuskoj i Turskoj, koji su potresli celu planetu, u Srbiji su na strateškim mestima, kao što su aerodromi, autobuske i železničke stanice pojačane mere bezbednosti.

Kurir je istraživao kakva je atmosfera na tim lokacijama i koliko se Srbi osećaju bezbedno, naročito nakon što je IS na svojoj mapi označio Srbiju kao zemlju s povećanim rizikom od terorizma i mogućih napada. Iako na prvi pogled sve deluje uobičajeno, kako saznajemo, mere bezbednosti na prometnim javnim mestima podignute su na viši nivo.

Mogućnost

- Od januara je povećan broj policajaca na ovim mestima, naročito onih u civilu. Svi smo u pripravnosti i budno pratimo šta se dešava - kaže nezvanično za naš list jedan od pripadnika MUP na glavnoj železničkoj stanici u Beogradu.

S druge strane, građani se trude da ne razmišljaju o potencijalnom terorističkom napadu.
- Treba misliti na tu temu, ali tome ne treba pridavati prevelik značaj. Postoji mogućnosti da se i kod nas desi teroristički napad, ali ja se ne bojim. Trebalo bi pojačati bezbednost. Nikad se ne zna gde može neko čudo da se desi, priča jedna putnica koju smo zatekli na glavnoj železničkoj stanici.

Božidar Spasić, bivši operativac DB, ne veruje da bi Srbija uspela da se odbrani od terorizma ukoliko bi se IS okrenuo ka nama. On kaže da to nisu uspele da urade ni mnogo razvijenije i bezbednosno spremnije zemlje, poput Belgije, Francuske i Turske, pa teško da bi i nama to pošlo za rukom.

Tri kruga zaštite

- Pojačane mere bezbednosti na strateškim objektima, kao što su aerodromi, železničke stanice, zgrada vlade i slično, podrazumevaju tri kruga zaštite. Prvi je obična patrola policije, drugi podrazumeva infilitriranje službenika bezbednosti među zaposlene u objektima koji se štite, a treći podrazumeva naoružane specijalce, kamere i sličnu tehniku za nadgledanje. Međutim, kao što smo videli nedavno u Istanbulu, ništa od ovog ne može sprečiti teroriste ukoliko su rešili da napadnu - smatra Spasić, koji kaže da bi naša zemlja trebalo da se usredsredi na jačanje obaveštajnih struktura, kao i na saradnju s međunarodnim obaveštajnim agencijama.
muamer-zukorlic.jpg
Fonet 

Oprez Zukorlić na bezbednosnoj proceni
ZBOG PRETNJI SMRĆU DOBIJA OBEZBEĐENJE

Muamer Zukorlić, poslanik Skupštine Srbije i bivši muftija, uskoro bi trebalo da dobije policijsku pratnju zbog pretnji smrću koje mu je uputila Islamska država! Zukorlić je za Kurir najavio da će prihvatiti obezbeđenje i objasnio da je u toku bezbednosna procena.
- Javili su se iz MUP. Ponudili su mi obezbeđenje i sad vrše bezbednosne procene. Moja porodica je veoma zabrinuta, i to mi najteže pada. Svestan sam vrednosti onoga što radim, a sve što vredi ima svoju cenu. Odavno sam navikao na izazove, probleme i prepreke - poručio je Zukorlić.

Kao što je Kurir juče objavio, teroristička organizacija Islamska država pozvala je svoje pristalice da ubiju sandžačkog lidera.

I. K.