ZABORAVILI SMO SRPSKE JUNAKE: Heroj s Košara kosi dvorišta da prehrani decu!
Porodica mu gladuje: Vojislav Perović, otac troje maloletne dece i ratni invalid, koji je spasao celu jedinicu, fizikališe i dresira pse kako bi preživeo jer mu ni žena nije zaposlena
Na tribini održanoj pre tri dana na Pravnom fakultetu u Beogradu povodom navršavanja 17 godina od završetka bitke na Košarama, najčešće se moglo čuti ime Vojislava Perovića.
Junačka jedinica
Zlatko Solunac, pripadnik 5. bataljona 125. motorizovane brigade Vojske Srbije, i najmlađi heroj s Košara Vojislav Vukašinović prekidali su svečane govore da bi za život zahvalili jednom čoveku - upravo poručniku Peroviću.
- Suze su mi same krenule kad sam ih video ovde i kad sam čuo kako mi zahvaljuju. Njihove reči su najveće priznanje koje sam mogao da dobijem u životu. Srce mi je puno kad ih vidim posle 17 godina sve žive i zdrave. Dobro, ne baš najzdravije, ali bar smo živi - kroz gorak smeh priča za Kurir Perović, koji je rat 1999. godine završio kao invalid četvrte kategorije.
Tada, te 1999. godine sa 28 godina, na obroncima Prokletija nedaleko od Đakovice i Dečana, u najžešćim udarima NATO bombardovanja na tadašnju Jugoslaviju, komandovao je legendarnom jedinicom „Džoker“ u okviru 125. motorizovane brigade VS.
- Junačka je to bila jedinica! Niko nije poginuo, ali to je božja zasluga. Od mojih samo sam ja teže povređen pošto sam ranjen minobacačem 1. maja u planinama. Sledećeg dana su me odneli u pećku bolnicu. Imam ožiljke po celom telu, levom ramenu, ruci, oštećen mi je i sluh, 80 odsto sam invalid. Ipak, borci s Košara su živi dokaz da se sve može preživeti - kaže Perović.
Mizerna penzija
Danas ovaj ratni vojni invalid živi u Beogradu od invalidske penzije sa suprugom i troje maloletne dece. Ipak, penzija nije dovoljna.
- Supruga ne radi, čuva decu. Imam dve ćerke od po 16 i 14 i sina od 12 godina. Radim te povremene poslove, kada ih ima... Šišam travu, dresiram pse... I čekam moju Srbiju da me pozove ako joj ikada ponovo zatrebam - priča ovaj zaboravljeni heroj.
Na Veliki petak 9. aprila 1999. u tri sata posle ponoći počela je masovna artiljerijska paljba iz pravca Albanije na karaulu Košare, uz pešadijsko učešće OVK radi kopnenog prodora u Srbiju. Bitka je završena 14. juna potpisivanjem Kumanovskog sporazuma i povlačenjem VJ.
Pakao karaule
IZVLAČIO LEŠEVE POGINULIH
Zlatko Solunac, pripadnik 5. bataljona 125. motorizovane brigade, služio je vojsku u Kosovskoj Mitrovici te 1999, kada su ga 11. aprila, dva dana posle zvaničnog početka odbrane Košara, poslali na paklenu karaulu - da izvlači leševe preminulih saboraca.
- Taj teren je zaista bio paklen - potok, planine, razrovana zemlja, mraz. Često su napadali noću. Život dugujem svojim oficirima. Bila je to najbolja jedinica u kojoj sam služio - priseća se pakla jugoslovensko-albanske granice Solunac.
OVO SU USLOVI ZA MLADE ZA KREDIT ZA STAN: I studenti i nezaposleni mogu do nekretnine, evo kada sve počinje (foto)