NIKOLIĆ U PEKINGU: Simbolika ove parade je protivljenje ratu
PEKING - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas da bi prisustvovao paradi u svakoj državi koja želi da na taj način simbolično pokaže kako ratova, a posebno rata takvih razmera kao što je bio Drugi svetski rat, više nikada ne treba da bude.
"Prisustvovao sam obeležavanju u Moskvi i u Pekingu. Mislim da kad se pripremi obeležavanja jedne takve tragedije, u tome treba da učestvuju i oni koji su bili na jednoj i oni koji su bili na drugoj strani", rekao je Nikolić u intervjuu kineskoj novinskoj agenciji Sinhua.
Predsednik Srbije je naveo da ne postoji nikakva odgovornost današnjih generacije ni u Nemačkoj, ni u Japanu, niti bilo gde za ono što se tada desilo i da bi to oslobađanje od odgovornosti u stvari najbolje bilo ako bi se prisusutvovalo ovakvim ceremonijama.
"Ne vidim nijedan razlog da ne učestvuju zato što takav sukob više ne postoji, ta mržnja više ne postoji. Svet je okrenut saradnji, Japan-Kina, Srbija-Nemačka, kako god da pogledate. To što se desilo, završilo je pre 70 godina uopšte ne sme da razdavaja mlade generacije", kaže Nikolić.
Prijateljstvo između Srbije i Kine je, rekao je Nikolić, ogromno ali to nije jedini razlog zašto je odlučio da prisustvuje vojnoj paradi u Pekingu. "Prisustvovao bih u svakoj državi koja želi da na taj nacicn simbolično pokaže kako ratova, a posebno rata takvih razmera kao što je bio o Drugi svetski rat, više nikada ne treba da bude", poručio je Nikolić.
Parada, kako je naveo, u jednom želi da predstavi oružnu moć i naravno da svakoga uvek uinteresuje kako će se predstaviti avijacija ili raketni sistemi. "Pošto pripadam maloj državi, onda me interesuje ono što u stvari u ratu pobeđuje, a to je vojnik. Interesuje me kako će kineski vojnici defilovati, kako će biti uvežbani, kakav će njihov strojevi korak da bude. Parada vam na neki način oslikava uređenje jedne države", kaže Nikolić.
Na pekinšklom Tjenanmenu danas je održana vojna parada povodom 70. godišnjice pobede nad fašizmom i pobede kineskog naroda u narodno-oslobodilačkoj borbi protiv Japana. Paradi je prisustvovalo više od 30 šefova država i vlada.
U svečanom defileu na Tjenanmenu učestvovalo je 12.000 pripadnika kineske vojske, oko 1.000 vojnika iz 17 drugih država, među kojima i gardisti Vojske Srbije, a Peking je nadletalo 200 borbenih aviona.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana