PALATA SRBIJA Vučić i Stoltenberg: Posle 16 godina nebo nad Srbijom bez ograničenja!
Naime, Kfor je danas ukinuo graničenja koja su važila za delove vazdušnog prostora Srbije, a uvedena su posle bombardovanja 1999. Tada je, pre 16 godina, uvedena zona zabrane leta na 25 kilometara od administrativne linije sa Kosmetom.
Nešto pre 11 časova Vučić i Stoltenberg su u Palati Srbija započeli zajedničku konferenciju za novinare.
11.00 - Novinarima se prvi obratio Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO, koji se na početku prisetio detinjstva provedenog u Beogradu, prvog sladoleda u životu koji je pojeo baš ovde, kako je igrao ringe-ringe-raja i koliko voli Beograd.
Stoltenberg je rekao da je Kfor danas ukinuo ograničenja koja su važila za delove vazdušnog prostora Srbije, a uvedena su posle bombardovanja 1999. Tada je, pre 16 godina, uvedena zona zabrane leta na 25 kilometara od administrativne linije sa Kosmetom.
On je dodao da je to konkretan izraz odnosa NATO i Srbije. Ograničenja koja su važila za delove srpskog vazdušnog prostora više ne postoje, naglasio je Stoltenberg dodajući da to znači punu integraciju Srbije u vazdušni prostor Evrope. Prema Stoltenbergu odluka je doneta na osnovu posvećenosti Srbije normalizaciji odnosa sa Prištinom.
"Naša intervencija 1999. nije bila protiv srpskog naroda"
On je ukazao da je više godina prošlo od kada je generalni sekretar NATO posetio Srbiju i dodao da zna da postoje "snažna osećanja" u Srbiji u vezi vojne alijanse. "Naša intervencija 1999. nije bila protiv srpskog naroda, već se radilo o zaustavljanju neprihvatljivih radnji Miloševićevog režima. Intervencija NATO okončala je više godine ratova na Balkanu. Tokom intervencije smo preduzeli sve da sprečimo gubitak nevinih života, i svaki izgubljeni život civila bio je tragedija za čim duboko žalimo", podvukao je Stoltenberg. On je izjavio saučešće porodicama na obe strane sukoba i svima koji su izgubili voljene.
"Danas sam ovde u vezi novog početka odnosa NATO i Srbije. Ovo je za nas važnije nego ikada jer smo suočeni sam mnogim zajedničkim izazovima", naglasio je Stoltenberg ističući da je saradnja od obostrane koristi.
On je podsetio da plan partnerstva nudi mnoge mogućnosti saradnje i da je NATO spreman da pokrene novi fond da pomogne Srbiji da uništi 200 tona viška municije. Stoltenberg je ponovivši da je saradnja korisna za obe strane, rekao da je naučio koliko su bliski odnosi građana u Norveškoj i Srbiji i da oseća ličnu povezanost sa Srbijom. Kao generalni sekretar NATO, kazao je da duboko veruje, u potencijale odnosa vojne alijanse i Srbije poštujući politiku neutralnosti, te da se raduje razvoju odnosa i političkoj i praktičnoj saradnji NATO i Srbije. Za Srbiju je kazao da igra važnu ulogu u izgradnji bezbednosti na Balkanu i širom sveta, kao i što pruža dobrodošlicu hiljadama izbeglica, ali i predsedavanjem OEBS-u i slanju vojnika u misije UN i EU.
Takođe je istakao da je dijalog Beograda i Prištine veoma bitan za sve nas, te je ohrabrio nastavak. Dijalog, prema njegovim rečima, je jedini put za napredak, i pozdravio je važne korake koji su postignuti u pospešivanju saradnje Srbije sa susedima.
11.07 - Posle generalnog sekretara NATO, novinarima se obratio predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić koji je gosta pozdravio i poželeo mu dobrodošlicu rekavši da on u stvari dolazi kući posle čega mu se zahvalio na važnoj i lepoj vesti koju je doneo.
Naime, Kfor je danas ukinuo graničenja koja su važila za delove vazdušnog prostora Srbije, a uvedena su posle bombardovanja 1999. Tada je, pre 16 godina, uvedena zona zabrane leta na 25 kilometara od administrativne linije sa Kosmetom. Podsetimo, godine 2001, vazdušna zona bezbednosti smanjena je sa 25km na 10km na osnovu sporazuma u Merdaru, koji su potpisali tadašnji komandant Kfora general Marsel Valentin i komandant Združenih snaga bezbednosti general Momčilo Momčilović.
Tokom dana, prvi čovek NATO razgovaraće i sa šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem i ministrom odbrane Bratislavom Gašićem. Kako je najavljeno, Stoltenberg i premijer Vučić održaće i predavanje na Fakultetu političkih nauka.
Stoltenberg je u dvodnevnu posetu Srbiji stigao u četvrtak, a na aerodromu "Nikola Tesla" dočekao ga je premijer Srbije, po starom srpskom običaju, uz pogaču i so, ali i gardu. Norveški diplomata, koji je na čelu zapadne vojne alijanse, doleteo je u Beograd avionom belgijske vojske.
Niko ne sme da se meša u odluku Crne Gore "POŠTUJEM ODLUKU SRBIJE DA BUDE NEUTRALNA" Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg poručio je danas da niko nema pravo da se meša u odluku Crne Gore da postane članica zapadne vojne alijanse, te da bi svaki pritisak samo ojačao spremnost NATO da pozove Podgoricu da postane punopravni član. "Niko drugi nema pravo da se meša u takvu odluku. Crna Gora je suverena i nezavisna zemlja i svaka suverena država ima pravo da odluči o svom putu, uključujući i kakve bezbednosne aranžmane želi", naglasio je Stoltenberg. On je podsetio da sve zemlje potpisnice Helsinške povelje, a tako i Rusija moraju da poštuju pravo na samostalno odlučivanje, a tako i da neko uputi zahtev za članstvo u NATO. "Tada će se odlučiti o pozivu Crnoj Gori da se pridruži NATO, ali važno je da nijedna treća zemlja nema prava da interveniše i meša se u taj proces. Ako bude bilo bilo kakvog mešanje to može da dovede do ojačavanja spremnosti da se pozove Crna Gora da postane prunopravni član", ukazao je on. Osnovni princip NATO je, kako je podsetio, da poštujemo odluke zemalja, te ako je neka država odlučila da ne želi da bude članica alijanse to se poštuje.
On je rekao da je su težnje Crne Gore da postane članica NATO pitanje o kojem odlučuje samo ta zemlja i vojna alijansa.
Odluku o prijemu Crne Gore u članstvo NATO će, prema njegovim rečima, doneti na sastanku ministara spoljnih poslova alijanse 1. i 2. decembra.
S tim u vezi je rekao da je Srbija odlučila da ne teži članstvu u NATO, što poštuje ova organizacija. "Srbija je odlučila da bude neutralna zemlja. Ne postoji sukob i kontradikcija da bude neutralna zemlja i razvija bliske odnose sa NATO jer alijansa ima odnose i sa drugim neutralnim zemljama. Poštujem odluku Srbije i nijedna država nije siliom naterana da postane članica", kazao je Stoltenberg dodajući da postoji potencijal za razvoj saradnje Srbije i NATO.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore