Roditelji se nadaju da će uvođenje uniformi smanjiti vršnjačko nasilje koje je često posledica različitog socijalnog statusa.

Posle više od tri decenije ukidanja nošenja uniformi u školama, njihov povratak je više nego izvestan.

djacke-uniforme-kecelje.jpg
Foto: Profimedia

Školske uniforme nisu nikakva izmišljotina iz SAD ili privatnih škola širom Europe.

Na našim područjima školska uniforma nosila se još krajem 19. veka.

djacke-uniforme-kecelje.jpg
Foto: Profimedia

"Kute" koje su se nosile preko svakodnevne odeće imale su nekoliko zadataka. Pre svega, štitile su odeću od prljanja tokom pisanja kredom ili mastilom, ali i tokom nastave.

Uz to, izjednačavale su decu koja su bila različitog imovinskog statusa.

Taj običaj (ili pravilo) nestao je krajem 80-ih godina i deca su u školu dolazila u svakodnevnoj odeći.

djacke-uniforme-kecelje.jpg
Foto: Profimedia

Delimično se "uniforma" - ako bismo je tako mogli nazvati, zadržala u nižim razredima gde su deca morala u školu da dolaze s određenom vrstom obuće, odnosno da imaju uniformisanu odeću za čas fizičkog (helanke i bela majica i slično).

Međutim, sada se ponovno pojavljuje inicijativa za uvođenje uniformi u škole. Naime, srpske škole jedne su od retkih u Evropi koje nemaju uniforme, a zbog sve većih socioekonomskih razlika među učenicima, razmišlja se o "izjednačavanju" učenika. Barem vizuelno.

Tako je istraživanje Univerziteta Oksford Bruks pokazalo kako uvođenje školskih uniformi može uticati na ocene, pohađanje nastave, ali i ponašanje učenika.

Srednjoškolci koji su bili prisiljeni da nose uniforme bolje su se ponašali u, ali i izvan škole. Naime, shvatili su da ih se zbog uniformi mogu lakše prepoznati na ulici.

djacke-uniforme-kecelje.jpg
Foto: Profimedia

Uz to, imali su veći osećaj pripadnosti školi, zbog čega su više cenili ne samo profesore već i prostor u kojem im se škola nalazi.

Pozitivni rezultati su bili dodatno vidljivi kod devojaka koje više nisu bile opterećene s odabirom “prave” odeće za odlazak u školu niti maltretirane zbog odabira “loše” odeće.

djacke-uniforme-kecelje.jpg
Foto: Profimedia

Zanimljivo je kako su neki istraživači primetili i da su učenici koji su nosili školske uniforme ostvarivali bolje rezultate na testovima.