KAKO SU MESECI DOBILI NAZIVE? Izgovaramo njihova imena svaki dan, a ne znamo šta znače
Odakle su meseci kalendara dobili svoja imena? Kratak i najednostavniji odgovor bi bio - stari Rim, ali priča ne prestaje na toj informaciji, jer su pojedinosti pomalo koplikovane.
Počećemo od marta jer je to bio prvi mesec rimskog kalendara. Na latinskom se zvao martius po bogu rata, ali i poljoprivrede Marsu (grčki Ares), tako da možemo da pretpostavimo kako je imenovanje imalo veze sa početkom setve.
Drugi mesec je bio april, odnosno aprilis što je na latinskom značilo - otvoriti, pa ćemo sličnim deduktivnim metodom zaključiti kako naziv ima veze sa cvetanjem, to jest otvaranjem pupoljaka, što opet može asocirati na boginju Veneru (grč. Afrodita) koja je rođena iz školjke ili morske pene u zavisnosti od verzije mita.
Četvrti mesec jun takođe nosi ime Junone (grč. Hera), boginje braka i rođenja, a znamo da je i dan, danas ovo jedan od omiljenijih meseci za venčanja.
Posle toga dolazi jul, koji se nazivao quintilis, što je prosto značilo "peti mesec", avgust je bio sextilis (šesti), septembar po septem (sedmi), a istom logikom su nazvani i oktobar, novembar i decembar (osmi, deveti i deseti).
Rimski kalendar je ipak imao mane jer je bio zasnovan na Mesečevim menama i nije imao striktno određen broj dana u godini, oni su dodavani i oduzimani onako kako je u tom trenutku bilo zgodno. Ali je revolucija došla 46. godine pre nove ere kada je na vlast došao Julije Cezar i doneo novi sistem koji je poznat i danas - 365 dana u godini, sa jednim dodatnim danom u februaru na svake 4 godine.
Ovaj, da kažemo paganski kalendar i dalje praktikuje pravoslavna crkva, zbog čega takozvanu "srpsku novu godinu" dočekujemo 13. januara po gregorijanskom kalendaru.
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)