Benigne ciste na dojkama veoma su čest ženski problem, a njihova pojava povezuje se s nezdravim i stresnim načinom života. Statistički podaci pokazuju da najveći broj pripadnica lepšeg pola beleži promene na dojci u reproduktivnom periodu, nakon 30. godine života, mada se one mogu pojaviti u bilo kom životnom dobu.

Većina njih spontano nestaje nakon menopauze. S obzirom na to da ishrana i stresan način života imaju veliki uticaj na nastanak ovih benignih promena, samim tim promenom životnog stila može se uticati na njihovo lečenje, ali i prevenciju.

Poznato je da lekovito bilje ima dugu i uspešnu tradiciju u lečenju dobroćudnih promena na dojkama i njega nikako ne treba zanemarivati, iako je od ranije poznato da vodene ciste na dojkama retko prerastaju u rak.

Kako prepoznati ciste na dojci – simptomi

Veliki broj cista pojavljuje se bez ikakvih simptoma, pa se otkrivaju slučajno, prilikom redovnog ultrazvučnog pregleda. Takode, žena sama može napipati neobične čvoriće u dojkama, što najčešće izaziva veliku uznemirenost usled straha od raka.

Međutim, u najvećem broju slučajeva ultrazvukom se potvrđuje da su u pitanju benigne ciste na dojkama. Na dodir su uglavnom meke, glatke i pokretne, ali ako su prilično ispunjene tečnošću mogu biti i čvrste kada ih dotičete.

profimedia0210029875.jpg
Profimedia/Ilustracija 

Veličina cista varira tokom menstrualnog ciklusa.

Napomenuli smo da su promene na dojci tokom reprudiktivnog perioda (posle 30-te) daleko češće, ali to ne treba da vas previše sekira i izbezumljuje. Ovakve ciste na dojkama su bezopasne, jer vrlo retko prelaze u karcinom dojke, ali ako porastu, mogu biti bolne i neprijatne.

U slučaju malih promena lečenje nije potrebno, dok se kod onih većih savetuje punktiranje ciste na dojci, kako bi se ublažio bol, a u pojedinim slučajevima lekar može predložiti i njihovo hirurško odstranjivanje.

Kakav je uticaj hormona?

Tkivo dojke je veoma osetljivo na uticaj polnih hormona koje luče jajnici. Njihov nivo u reproduktivnom dobu varira u toku meseca. Kada neki delovi tkiva ne uspeju da na odgovarajući način isprate hormonsku aktivnost, dolazi do poremećaja unutar njega i razvoja lokalnog otoka.

Delovi kanalića bivaju prošireni i vezivno tkivo se taloži, što na kraju rezultira pojavom „ploča“ i „grudvi“. Promene na grudima su najčešće locirane ispod areole ili oko nje, kao i u spoljašnjim gornjim kvadrantima dojke.

devojka-rak-dojke-prevencija-samopregled.jpg
Shutterstock 

Kakva se ishrana protiv cisti preporučuje

Kao glavni okidač za vodene ciste na dojkama, najčešće se navodi stres i užurban način života. Svakako to je tačno, ali veoma značajnu ulogu ima i hrana koju jedemo tokom dana. Ukoliko ste ceo dan u žurbi, jedete sa nogu i to najčešće brzu hranu, krajnje je vreme da to promenite.

Što same ishrane tiče, pre svega treba izbegavati masnoće iz namirnica životinjskog porekla, kao i rafinisane ugljene hidrate koji su štetni, šećere i belo brašno.

Ciste na dojkama kod devojaka

Nasuprot tome, karfiol, brokoli, kupus, kelj pupčar i prokelj trebalo bi konzumirati bar jednom dnevno, pogotovo ako su vam ciste na dojkama već dijagnostikovane. To dragoceno povrće sadrži indol-3-karbinol, koji dokazano smanjuje sposobnost vezivanja estrogena za tkivo dojke i sprečava ozbiljna hormonski uzrokovana maligna oboljenja.

Mnogim ženama koje muče neprijatni bolovi i probadanje u dojkama pomaže veći unos prirodnih antioksidanasa kao što su vitamini E i C, beta karoteni kao i omega-3 masne kiseline.

Preporučljivo je smanjiti unos kofeina i potpuno izbaciti alkohol, te izbegavati vruću hranu i pića iz plastičnih posuda. Umesto kafe, uvek možete skuvati sebi blagi biljni čaj.

zdravlje-zene-ginekolog-pregled-bolnica-lekar-doktor.jpg
Shutterstock 

Najbolji prirodni lek za ciste na dojkama

Pripremili smo vam čak 16 recepata protiv cista na dojci, potpuno prirodnih koji su odlični kao prevencija, ali i kao dopunska terapija medikamentima..

Tinktura korena čička

Deset grama sveže izvađenog korena čička iseckati sitno i preliti s 200 mililitara vruće ključale vode. Posle 3 sata što bolje procediti. Piti tri puta na dan, samo po jedan gutljaj pre jela.

Obloga od kantariona

Dvadeset grama kantariona preliti šoljom ključale vode i posle dva sata procediti. Gazu natopiti čajem i staviti je na mesto gde se nalazi cista. Ove obloge za ciste na dojkama, trebate držati oko pola sata. Postupak ponavljati najmanje 2-3 puta dnevno.

kantarion.jpg
Shutterstock 

Fenomenalna cvekla kao lek

Na vodenom kupatilu pripremiti kašu od 200 g rendane cvekle i dodati nekoliko kašika devetoprocentnog sirćeta. Dobijenu kašu koristiti kao oblogu, najbolje tokom noći, a ujutru se obmotati vunenim šalom.

Terapiju sprovoditi tokom 10 dana. Cveklu treba koristiti i u ishrani, jer zahvaljujući svom sastavu deluje blagotvorno na čitav organizam i doprinosi izlečenju cisti.

Nezaobilazna tinktura oraha

Izvaditi pregrade iz 30-35 zrelih oraha, pa preliti plodove s 100 ml 70-procentnog alkohola. Tinkturuostaviti da odstoji punih 10 dana na tamnom mestu. Uzimati po 15-20 kapi nakapanih u pola šoljice tople vode ili pomešanih s kašičicom meda. Tretman za ciste na dojkama traje mesec dana.

orah-orasi.jpg
Profimedia 

List kupusa protiv cisti

Kupusov list blago izlupati i premazati ga maslacem. Staviti ga lagano na dojku i obući udoban pamučni grudnjak. Ostaviti da deluje preko noći. Ponavljati najmanje nedelju dana.

Sveža šargarepa je prirodni lek

Najpre je trebate izrendati na najsitnije rende i obložiti njome grudi. Obloga za ciste na dojkama treba da se menja čim se šargarepa osuši, jer tada gubi lekovita svojstva.

Ulje masline i beli luk

Maslinovo ulje u kom je nekoliko dana stajao beli luk uzimati svako jutro na prazan stomak po jednu kašičicu. Na 100 g iseckanog belog luka upotrebljava se 200 ml kvalitetnog maslinovog ulja. Terapiju sprovoditi mesec dana.

beli-luk.jpg
Shutterstock 

Napravite obloge za ciste od nevena

Kašiku nevenovog cveta (najbolje svežeg) preliti s pola litra ključale vode i ostaviti da odstoji poklopljeno 20 minuta. Nevenov čaj može da se pije, ali je još efikasnije ako se koristi u vidu obloga.

Gazu natopiti pa staviti na grudi, prekriti peškirićem i umotati zavojem. Najbolje je oblogu stavljati uveće i ostavljati je da prenoći. Naturopate preporučuju da se ovaj metod lečenja koristi u kombinaciji s oblogama od slanog rastvora. Lanena krpica se natopi rastvorom napravljenim od kašičice soli i 200 ml vode.

Rusa trava za ciste više nego dobra

Evo još jednog finog recepta:

Pomešati u jednakim delovima iseckanu biljku rusu i istopljen maslac. Naneti lagano na mesto gde se nalazi cista na dojci i ostaviti da deluje najmanje četiri sata.

Lekovita lincura takođe pomaže

Najbolje je pripremati infuziju u vodenom kupatilu. Kašiku korena lincure preliti s 200 ml vode i koristi kao oblogu. Od cveta i lista lincure može se napraviti lek za unutrašnju upotrebu, a mera je 25 g biljke na solju ključale vode.
Uzima se po 50-60 ml tri puta na dan, posle jela. Ovaj čaj za ciste na dojci ne smeju da koriste osobe s povišenim krvnim pritiskom i čirom na želucu.

Kalanhoja i med odlična kombinacija

Listove biljke kalanoje samleti na mašini za mlevenje mesa i pomešati s istom količinom meda. Čuvati u staklenoj tegli u frižideru. Uzimati kašičicu melema ujutru na prazan stomak tokom mesec-dva dana.
Osim kalanoje može se koristiti i izvanredna aloja.

med-limun.jpg
Shutterstock 

Semenke lana ublažavaju tegobe

Laneno seme je odlično za sve ženske boljke. Ako imate ciste na dojkama, svakog jutra uzimajte 3-4 kašike mlevenih semenki ili dva puta dnevno po kašičicu hladnocedenog lanenog ulja.

Neven, kopriva i hajdučka trava

Pomešati po 100 grama nevena, stolisnika i koprive, pa 3 velike kašike mešavine preliti litrom ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji trideset minuta. Dobro procediti i piti u toku dana, lagano u gutljajima.

Neprikosnoveni čaj od žalfije

Pomešati jednake delove žalfije, matičnjaka, nane i kantariona, pa kašičicu mešavine preliti s 2 decilitra tek ključale vode, te ostaviti da odstoji poklopljeno pola sata. Procediti i piti dve šolje čaja dnevno.

Ovaj čaj za ciste na dojkama preporučuje i savremena fitoterapija.

zalfija.jpg
Shutterstock 

Maslinovo ulje, limun i aloja

Pomešati 3 kašičice hladnocedenog maslinovog ulja, sok od pola limuna i tri kašičice soka od aloje. Uzimati na prazan stomak tokom šest meseci.

Lekovita čaga gljiva ublažava probadanje u dojci

Čaga je poznata parazitska gljiva koja raste na brezi; nalik je kakvoj izgoreloj, izbrazdanoj kori. Veoma efikasno deluje protiv tegoba izazvanih stresom, uzročnikom velikog broja savremenih bolesti.

Ta gljiva sa breze poseduje fenomenalna antizapaljenska i antitumorska lekovita svojstva te se može uspešno koristiti u lečenju brojnih malignih oboljenja, ali i kao prirodni lek za ciste na dojkama.

Kako se priprema napitak od čage

Lek za ciste na dojci se pravi tako što se 200 g osušene i usitnjene gljive prelije litrom tek ključale vode i ostavi da stoji šest do osam sati. Nakon toga se procedi, a gljive još jednom dobro samelju i pomešaju s proceđenom tečnošću. Sve zagrevati do ključanja (ne dozvoliti da proključa), poklopiti pa ostaviti da stoji još pola sata. Sipati u termos i ostaviti da stoji još dva dana. Na kraju procediti i uzimati tri puta na dan pre jela po 100 ml napitka, piše kucnilekar.com.

Lekovita tinktura od čage

Preliti 100 g suve čage litrom votke i ostaviti da stoji 15 dana na tamnom i zaklonjenom mestu. Procediti i uzimati tri puta na dan po jednu kašičicu tinkture, dvadesetak minuta pre jela. Terapija za ciste na dojkama traje od jednog do dva meseca.