Nezaposlene osobe koje su otvorile firme jer su na martovskom konkursu za samozapošljavanje od Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) izabrane za dodelu bespovratnih sredstava, a koje pre donošenja rebalansa budžeta za 2013. godinu nisu potpisale ugovor, od obećanih para neće videti ni cvonjka.
Prazna obećanja
Zbog toga što su posle izbora na konkursu morali da otvore firme da bi im na račun legao obećani novac, veliki broj nezaposlenih koje je NSZ ostavila na cedilu moraće sami da se nose s troškovima koje njihova firma ima.
- NSZ je 22. maja doneo odluku o tome ko je izabran na konkursu od 30. marta ove godine. Iz NSZ su me obavestili da u roku od mesec dana moram da otvorim firmu da bi mi 160.000 dinara leglo na račun. Registrovala sam firmu u APR, prijavila se u socijalno, PIO fond, fond zdravstva, u Poresku upravu, otvorila račun u banci i obezbedila garanciju sa dve blanko menice i jednim žirantom, kako je traženo.
Kad sam 25. juna otišla kod svog savetnika u NSZ da potpišem ugovor, rekla mi je da ne prima nikakvu dokumentaciju jer se sve obustavlja dok se ne donese rebalans budžeta. Tvrdila je da više nema nikakvih rokova i da ću kasnije potpisati ugovor - kaže za Kurir Biljana Jovanović iz Niša i dodaje da ugovor do dan-danas nije potpisala, a već tri meseca plaća dažbine za firmu koju je otvorila.
Manje novca
Biljana Jovanović ističe da je od Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike tražila reviziju celog konkursa jer je 21. avgusta od Nacionalne službe za zapošljavanje dobila dopis u kome su joj preporučili da obustavi sve što je uradila jer pare neće dobiti pošto su rebalansom budžeta sredstva smanjena.
- Ako su sredstva umanjena, nisu nestala. Ko zna kako su oni uradili raspodelu, pa sam tražila reviziju jer su mi svojim neodgovornim ponašanjem potpuno istumbali život. Ovo su ozbiljne stvari - ističe Biljana.
U Ministarstvu rada rečeno nam je da je sve u vezi s konkursom u nadležnosti Nacionalne službe za zapošljavanje.
NSZ: Nema para za sve
Da oni koji nisu potpisali ugovor o dodeli bespovratnih sredstava za samozapošljavanje pre donošenja rebalansa budžeta isti neće nikad ni potpisati Kuriru je potvrđeno i u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. U NSZ nisu objasnili ko će snositi odgovornost za to što je veliki broj ljudi njihovom krivicom otvorio firme i bez para mora da se bori s tekućim troškovima.
- Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o budžetu za 2013. godinu izvršen je rebalans budžeta, čime su i sredstva za realizaciju programa i mera aktivne politike zapošljavanja znatno smanjena - sa planiranih 3,4 milijarde dinara na 1,18 milijardi dinara. Iz tog razloga realizacija programa i mera aktivne politike zapošljavanja realizovaće se u mnogo manjem obimu u odnosu na plan za 2013. godinu - rekli su nam u NSZ.