Mirović: Uskoro imena onih koji su pretili Prajdu

Ministar regionalnog razvoja i lokalne samouprave izjavio je da zabrana Parade ponosa nije doneta zbog toga što neko ima nešto protiv LGBT populacije, već da bi se obezbedili mir i red

BEOGRAD - Ministar regionalnog razvoja i lokalne samouprave i potpredsednik SNS Igor Mirović izjavio je danas da zabrana Parade ponosa nije doneta zbog toga što neko ima nešto protiv LGBT populacije, već da bi se obezbedili mir i red, i izrazio očekivanje da će bezbednosne službe u kratkom roku izaći sa imenima i argumentima za navode u bezbednosnim analizima.

"Uskoro će biti objavljena imena onih koji su bili pretnja održavanju Parade ponosa", rekao je Mirović.

Mirović je ocenio i da najvećem broju građana ne smeta da svako iskaže svoje mišljenje i posebnost pod uslovom da ne ugrožava drugog ili da neka druga manjina ne ugrožava njih. Upitan da li će neko biti i procesuiran zbog ugrožavanja "Prajda", Mirović je istakao da treba razdvojiti obaveštajne aktivnosti i konkretne dokaze koje policija mora da prezentuje tužilaštvu da bi se osobe koje žele nasilje procesuirale.

"Neohodno je već danas napraviti pripremu i napraviti preventivno delovanje do sledećeg skupa. To je možda izostalo, jer smo mislili da je svest građana dostigla određeni nivo", rekao je Mirović.

Komentarišući izjavu predsednika Srbije Tomislava Nikolića povodom zabrane Parade ponosa, Mirović je istakao da Nikolić ukazuje na činjenicu da Ustav predviđa mogućnost svih građana da se okupljaju, uključujući LGBT populaciju, pod uslovima predviđenim zakonom.

"U Ustavu i zakonima, međutim, postoji i pravo na život i bezbednost i vlada je merila obe strane i odlučila da zabrani ove godine paradu zbog procene bezbednosnih službi", zaključio je Mirović.

SNS želi da se skrati mandat pokrajinske vlade

Govoreći o političkoj strategiji SNS u Vojvodini, Mirović je objasnio da naprednjaci žele da se skrati mandat aktuelne pokrajinske vlade, nakon čega bi otpočela procedura za raspisivanje vanrednih izbora.

"Naš krajnji cilj su pokrajinski izbori do kojih želimo da dođemo dijalogom jer gubitak legitimiteta je da dovoljan razlog da pokrajinska vlada prihvati naš poziv na dijalog o datumu raspisivanja vanrednih pokrajinskih izbora", kazao je Mirović.

Kako je istakao, u Vojvodini nije reč o pukoj zameni vlasti, već o sudaru koncepcija: jedan put je sve veće razdvajanje od centralne vlasti a drugi put je saradnja sa centralnom vlašću i okupljanje oko projekata uz poštovanje ustavnih prava koje Vojvodina ima.Kada je reč o unutrašnjim odnosima u SNS, Mirović je naveo da nakon ocenjivanja rada ministara i rekonstrukcije vlade predstoji preispitivanje rada organa i funkcionera stranke na lokalnom nivou.

Mirović je, upitan da prokomentariše rad ministarke Verice Kalanović koju je zamenio na čelu resora, rekao da je prethodna administracija pokazala rezultate, ali ne u meri u kojoj bi on želeo.

"Finansijska realizacija u ovom momentu nije veća od 30 odsto, što znači da je realizovano oko 30 odsto planiranih investicija, a ja sam mišljenja da 1. oktobra realizacija ne bi smela da bude ispod 70 odsto, a na kraju godine 85 odsto", kazao je Mirović.

On je, takođe, konstatovao da je to ministarstvo finansiralo neke lokalne samouprave u skladu sa političkim kriterijumom, i naveo primer Zaječara.