BEOGRAD - Pripadnici Uprave kriminalističke policije lišili su slobode 10 osoba, članova organizovane kriminalne grupe za koje postoji osnovana sumnja da su u Mađarsku ilegalno prabacili više osoba - državljana Srbije sa područja Kosova i Metohije i državljana Sirije, kao i drugih afro-azijskih zemalja, saopšteno je danas iz UKP.
Kako se navodi u saopštenju, postoji sumnja da su osumnjičeni od kraja jula do početka oktobra ove godine, na područje Mađarske ilegalno prebacili veći broj lica, a potom omogućvali dalji prevoz ka drugim zemljama EU.
Slobode su lišeni Č.D. (51) iz Mokrina, F.B. (37) iz Preševa, D.S. (29) iz Prištine, B.R. (33) iz Kikinde, I.M. (23) iz Zrenjanina, H.M. (27) iz Subotice, D.Ž. (31) iz Sente, P.I. (39) iz Beograda, Č.T. (45) iz Subotice i M.N. (40) iz Inđije.
Postoji osnovana sumnja da su članovi kriminalne grupe za svaki ilegalni prelazak uzimali od 2.100 do 3.500 evra po osobi.
Organizovana kriminalna grupa je funkcionisala tako što bi organizator grupe, nakon kontakta sa više lica sa područja Subotice ili Kosova i Metohije, uspostavljao dogovor u vezi ilegalnih migranata koje treba ilegalno prebaciti preko državne granice sa Mađarskom sa ciljem njihovog daljeg odlaska ka zemljama EU.
Potom bi angažovao pripadnike organizovane kriminalne grupe, koji su imali unapred određene uloge i zadatke, da ilegalne migrante sa područja Preševa ili Bujanovca, odvezu do Subotice, krećući se rutom duž autoputa E75.
Oni su ih skrivali na više lokacija u Subotici, sve dok ne bude određeno vreme za njihovo ilegalno prebacivanje.
Prebacivanje stranih državljana rađeno je noću, peške, zelenim pojasom granice Srbije i Mađarske, u reonu mesta "Makova sedmica" na području Srbije i mesta Aštokhalom u Mađarskoj.
Nakon razmene podataka u paralelnoj policijskoj istrazi srpske i mađarske policije, 24. avgusta ove godine, mađarska policija je na svojoj teritoriji, odmah po ilegalnom prelasku državne granice, prilikom pokušaja transporta ilegalnih migranata, lišila slobode dva lica koja su bili vozači i u dva vozila pronašla devet sirijskih državljana ilegalno rpebačenih iz Srbije.
Protiv 10 osumnjičenih biće podneta krivična prijava i oni će biti predati Tužilaštvu za organizovani kriminal. Međunarodna akcija je sprovedena u saradnji UKP-a sa Tužilaštvom za organizovani kriminal i sa nadležnim policijskim službama Mađardke zaduženim za sprečavanje ilegalnih migracija.
Dačić: Problem migranata rešavati udruženim snagama
Predsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić danas je, povodom hapšenja desetočlane grupe osumnjičene za krijumčarenje ljudi ka EU, istakao da je reč o međunarodnoj akciji, koja potvrđuje da se problem ilegalnih migranata najefikasnije rešava udruženim snagama i prekograničnom saradnjom.
Dačić je, posle sastanka sa slovenačkom premijerkom Alenkom Bratušek, izrazio očekivanje da će ta akcija naići na dobar međunarodni odjek, budući da su, osim lažnih azilanata, veliki problem Srbije ilegalni migranti, koji preko njene teritorije pokušavaju da dospeju do EU.Prema njegovim rečima, Srbija je za godinu dana privela i u matične države vratila čak 10.000 ilegalnih migranata.
"Najveća problematična granična linija je prema Mađarskoj. Mi smo tražili zbog EU i našeg interesa opremu za video nadzor graznice. Smatrali smo da Srbija, Mađarska i Austrija treba da objedine finansijska sredstva za kontrolu granica", rekao je Dačić.