BRISEL - Razmatranjem pitanja spoljnih granica EU i Šengenskog sistema, koji omogućava slobodan protok ljudi, roba i usluga, u Briselu je danas nastavljena analiza usklađenosti propisa u oblasti pravde, slobode i bezbednosti - eksplanatorni skrining za pregovaračko poglavlje 24.
Kako je saopštilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije čiji je državni sekretar Vanja Vukić predsednik pregovaračke grupe Poglavlja 24, eksperti EU detaljno su predstavili zakonodavni okvir koji reguliše oblast spoljnih granica i Šengenskog sistema.
Predstavnici MUP koji su u delegaciji, kao i iz Beograda, putem video linka, postavili su niz pitanja koja su vezana za implementaciju konkretnih standarda EU u pozitivno zakonodavstvo Srbije.
Efikasno sprovođenje bezbednosnih standarda na granici zahteva novu metodologiju postupanja granične policije, carine i svih ostalih službi koje učestvuju u graničnoj kontroli, stvaranjem sistema integrisanog upravljanja granicom, navodi se u saopštenju.
Eksperti EU detaljno su objasnili i funkcionisanje Evropske agencije za upravljanje operativnom saradnjom na spoljnim granicama (FRONTEKS), sa sedištem u Varšavi.
Ta Agencija EU od značaja je i za države kandidate, jer se očekuje da saradnja sa njom bude na najvišem nivou, kako bi spoljna granica EU bila kontrolisana na najefikasniji način, dodaje se u saopštenju.
Dubinska analiza (skrining) za pregovaračko poglavlje 24 počela je u sredu, a završava danas. Srpsku delegaciju predvode ministar zadužen za evrointegracije Branko Ružić i šefica tima za pregovore s EU Tanja Miščević. Na čelu tima Evropske komisije je vršilac dužnosti generalnog direktora uprave za proširenje EU Jost Korte.
MUP apsolutno spreman da prihvati pravila EU
Prema rečima, članova Delegacije, MUP je dosta napredovao u primeni propisa, pre svega u procesu vizne liberalizacije, rada granične policije i sprečavanja nereda na sportskim manifestacijama.
Uspešna implementacija i efikasna primena pravnih tekovina EU, kako se dodaje, zahteva punu horizontalnu saradnju svih ministarstava i državnih institucija koje su uključene u Poglavlje 24 - ministarstava unutrašnjih poslova, pravde i državne uprave, spoljnih poslova, rada, zapošljavanja i socijalne politike, prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, finasija, zdravlja.
Za to je, kako se dodaje, potrebna i saradnja sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, BIA, VBA, Republičkim javnim tužilaštvom, Tužilaštvom za organizovani kriminal, Poverenikom za informacije od javnog značaja i Komesarijatom za izbeglice i migracije.
Kada je reč o viznom sistemu, u saopštenju se navodi da viznu politiku EU, koja je značajna zajednička politika koja se prvenstveno odnosi na sigurnost i doprinosi prevenciji ilegalnih migracija, čine osnovni elmenti - vizni režim, procedura izdavanja viza, obrazac viza i zajednički informacioni sistem koji sve to prati.
Usklađivanje viznog režima Srbije sa viznim režimom EU biće jedna od obaveza u procesu pregovaranja, a postaće obavezujuća datumom prijema, podseća se u saopštenju.
Kada je reč o policijskoj saradnji, istaknuto je da je ona neophodan element za ukidanje unutrašnjih granica i za efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala, koji je danas uglavnom prekogranični i zato policije država članica moraju da sarađuju kako bi sprečile i procesuirale počinioce krivičnih dela.
Eksperti EU na polju policijske saradnje su, kako je saopšteno, istakli značajnu ulogu Evropske policijske kancelarije, čiji su osnovni zadaci podrška borbi protiv kriminala i to u oblasti droga, trgovine ljudima, ilegalnih migracija, visokotehnološkog kriminala, prava intelektualne svojine, krijumčarenja cigareta, falsifikovanja evra, poreskih prevara, pranja novca, terorizma.
Srbija je sa Evropolom potpisala strateški sporazum, a u postupku je potpisivanja i operativnog sporazuma koji će omogućiti zajedničku borbu država članica EU i naše zemlje protiv svih vidova kriminala.
U jačanju policijske saradnje, značajnu ulogu ima i Evropski policijski koledž, osnovan 2005. godine, a koji se bavi obukom i razvijanjem istraživačkih kapaciteta policajaca višeg ranga iz država članica EU, kako bi se uspostavila mreža za saradnju policija i ojačala prekogranična saradnja u borbi protiv kriminala i zaštite bezbednosti.
Osnovni zahtevi procesa pregovaranja u toj oblasti, kako je saopšteno, biće uspostavljanje mehanizama koji će omogućiti razmenu informacija koja će doprineti efikasnijem radu, organizaciji i jačanju institucija, kao i usklađivanju zakonodavstva, kako na nacionalnom nivou, tako i na međunarodnom.
Usklađivanje će biti i potrebno u oblasti zaštite bezbednosti u toku fudbalskih utakmica sa međunarodnim elementom, u kome je Srbija ostvarila značajan napredak.
Predstavnici MUP-a su, kako je saopšteno, imali su niz pitanja za eksperte EU po pitanju policijske saradnje i načina na koji se Unija borbi sa organizovanim i svim drugim vidovima kriminala.
U procesu su aktivno učešće imali i predstavnici Ministarstva koji skrining prate putem video linka u Beogradu.