Stopa dojenja znatno je smanjena iako su pedijatri kao nacionalni milenijumski cilj postavili da do 2015. najmanje 30 odsto dece bude dojeno do šestog meseca života.
To je posebno za Tanjug istakla dr Dragana Lozanović iz Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“, pozivajući se na najnovije istraživanje Unicefa.
Ona je izjavila da se značaj majčinog mleka u ishrani beba neprestano mora promovisati u vreme kada brojna civilizacijska dostignuća utiču na smanjenje stope dojenja i stvaranje loših navika.
Podsećajući da je Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa Unicefom, 1994. počelo da sprovodi program širenja bolnica prijatelja novorođenčadi (Baby friendly), dr Lozanović je istakla da su time značajno promenjeni standardi, ali da se oni do danas nisu održali.
- Inicijativa je svedena na obezbeđivanje zajedničkog boravka majke i deteta, koja je bez ostalih pratećih kapaciteta, stavova i usluga nedovoljna za podršku dojenju i za druge važne komponente prvih dana razvoja deteta - rekla je dr Lozanović.
Majčino mleko je nezamenljivo za decu
Objavljeno
07.10.2013. 10:19h
→ 01.09.2017. 0:00h
Majčinog mleka u ishrani beba neprestano mora promovisati u vreme kada brojna civilizacijska dostignuća utiču na smanjenje stope dojenja i stvaranje loših navika