Ciljana terapija za lečenje karcinoma bubrega koja se primenjuje i u Srbiji predstavlja veliki korak napred u lečenju ove teške i podmukle bolesti, a obolelima može da produži život i za dve godine. Karcinom bubrega nema jasnih simptoma, pa se veoma često dijagnostikuje u fazi metastaziranja, kad je obolelom život znatno ugrožen, što je i osnovni problem u lečenju.
Predsednik Srpskog urološkog društva, prof. dr Zoran Džamić, koji je i direktor Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije, predlaže da se, kao kod karcinoma dojke, rade preventivni ultrazvučni pregledi kod osoba koje imaju porodičnu istoriju oboljevanja od karcinoma bubrega jer se mnogo lakše leči kad je u početnoj fazi.
- U lečenju karcinoma bubrega zlatni standard do sada je bila hirurgija, ali kod uznapredovale bolesti ili pojave metastaze ona nije dovoljna. Potrebno je uvesti ciljanu terapiju, koja se poslednjih godina primenjuje svuda u svetu, jer su to prvi lekovi u istoriji lečenja karcinoma bubrega koji produžavaju život obolelih - istakao je dr Džamić.
Dr Nada Babović, načelnik odeljenja za sistemsku hemoterapiju Klinike za medikalnu onkologiju na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, istakla je da ciljana terapija na specifičan način uništava maligne ćelije.
Produženje života pacijenata s rakom bubrega je moguće
Objavljeno
07.10.2013. 10:21h
→ 01.06.2017. 0:00h
Dr Zoran Džamić i dr Nada Babović istakli su da ciljana terapija za lečenje karcinoma bubrega koja se primenjuje i u Srbiji predstavlja veliki korak napred