Amerika preti da čitav svet odvuče u recesiju

KRITIČNO: SAD na sedam dana od katastrofe?

Foto: Reuter
Republikanci i demokrate imaju još samo sedmicu da usvoje budžet jer će u suprotnom zemlja bankrotirati, a javni dug dostići čak 16,7 triliona dolara

VAŠINGTON - Sve oči uprte u njih.
Amerika ima još samo sedam dana da usvoji produženje limita za zaduživanje vlade jer u slučaju da demokrate i republikanci ne uspeju oko toga da se dogovore, 17. oktobra ta zemlja bi se prvi put u istoriji suočila s potpunim bankrotom.

Prepucavanja

Naime, tog dana američki javni dug iznosiće neverovatnih 16,7 triliona dolara i biće dostignuta granica do koje može da se pozajmi novac za plaćanje računa, odnosno takozvani plafon duga. U isto vreme američki predsednik Barak Obama je u gotovo bezizlaznoj situaciji i optužuje republikance da njemu u inat izazivaju recesiju u zemlji.

Blokada vlade SAD nastupila je 1. oktobra jer u Kongresu, u kojem dominiraju republikanci, nije bilo dogovora o budžetu za narednu fiskalnu godinu, koja u Americi uvek počinje početkom tog meseca. To se dogodilo jer oni odbijaju da usvoje novi budžet ukoliko će to značiti da će u isto vreme stupiti na snagu novi zakon o zdravstvenom osiguranju, takozvanom Obamakeru, na kojem insistira lider SAD.

- Ne možete da kažete: u slučaju da mi ne date ono što su birači odbili na prošlim izborima, ja ću dovesti zemlju u recesiju. Stavite na glasanje usvajanje budžeta što pre jer više nema opravdanja da se to ne uradi - istakao je Obama tokom redovnog obraćanja u Beloj kući.

Prema navodima svetskih medija, i demokrate i republikanci ipak su u ovom trenutku u svojim rovovima i ne pokazuju znake da će prihvatiti bilo kakav kompromis s drugom stranom. Prvi čovek Demokratske partije u Senatu Hari Rid rekao je da članovi njegove stranke u američkom Kongresu neće pregovarati o produženju limita za zaduživanje vlade, čak i ako republikanci sada svoje zahteve usmere na to pitanje umesto na ukidanje sredstava za zakon o zdravstvenoj zaštiti (Obamaker).

Nepokolebljivi

S druge strane, republikanci za krizu i zastoj u razgovorima optužuju demokrate i Obamu, stalno ponavljajući reči predsednika Amerike da ne želi s njima da pregovara o stvarima o kojima ne može da se pregovara.


Foto: Reuter
Predsednik Barak Obama nalazi se u bezizlaznoj situaciji i optužuje republikance da njemu u inat izazivaju krizu u zemlji

Najgori mogući scenario ako se ne postigne dogovor

- zaustavio bi se rad berzi, što bi imalo stravične posledice na svetsku ekonomiju
- došlo bi do snažnog pada vrednosti dolara
- skok kamatnih stopa bio bi neverovatan, što bi dovelo do krize slične onoj iz 2008, ako ne i gore
- više miliona ljudi u privatnom sektoru u SAD ostalo bi bez posla
- američki kreditori, pre svega Kina, ostali bi bez ogromne količine novca
- svet bi otišao u potpunu recesiju

Bela kuća ostala bez ljudi

Usled delimične obustave rada američke vlade, tri četvrtine službenika Bele kuće je na prinudnom odmoru, pri čemu im je zabranjeno čak i da proveravaju poruke na službenim telefonima. Trenutno je na dužnosti manje od 450 službenika, a njihov uobičajeni broj je 1.701, što obuhvata razne savetnike, asistente, batlere, kuvare i drugo osoblje.