Hrvatske cigarete uslov Srbiji za EU?
BRISEL - Ukoliko Srbija do kraja godine ne odobri uvoz cigareta iz Hrvatske po sniženim tarifama, taj zahtev će biti ugrađen u okvir za pregovore o pridruživanju, čija je izrada u toku.
Reč je o godišnjoj kvoti od 1. 625 tona cigareta iz Tvornice duhana Rovinj, koje su na osnovu sporazuma CEFTA opterećene sa svega 15 odsto carine, što je gotovo četiri puta niže nego u slučaju cigareta iz drugih evropskih država, koje se carine sa 57 odsto.
Argument Srbije da je Hrvatska izlaskom iz CEFTA i pridruživanjem EU izgubila pravo na izvozne povlastice, pa stoga cigarete iz Rovinja treba cariniti po stopi koja važi za ostale članice, ne nailazi na razumevanje u Briselu, rekao je Tanjugu visoki funkcioner EU koji je želeo da ostane anoniman.
"Hrvatska sada traži da se zahtev za održanjem postojećih niskih carinskih stopa uvrsti u pregovaračku platformu, u čemu ima podršku kako iz Evropske komisije, tako i iz Saveta", tvrdi ovaj izvor. U Briselu je uveliko u toku izrada pregovaračkog okvira koji će diktirati tempo i sadržaj pregovora o pridruživanju kada oni budu formalno budu otvoreni, što se očekuje krajem ove ili početkom sledeće godine.
U taj pregovarački okvir će gotovo izvesno biti uvršćen zahtev Velike Britanije i Nemačke da se pregovori tesno vežu za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, a spor sa Hrvatskom sad preti da dodatno oteža poziciju Srbije, kažu u sedištu EU.
"Srbija još uvek ima šansu da prihvati hrvatski zahtev, ali vremena je sve manje", kaže izvor, dodajući da će u suprotnom slučaju srpski carinski spor sa Hrvatskom prerasti u spor sa EU. "Hrvatska je sada punopravna članica i mi smo dužni da je podržimo", objašnjava ovaj funkcioner.
Kako je rečeno, izrazito negativna ocena srpskog stava o ovom pitanju uvršćena je i u godišnji izveštaj o napretku Srbije koji će Evropska komisija zvanično predstaviti u sredu, 16. oktobra.
U Briselu kažu da su vlasti u Beogradu odavno upozorene na ovaj problem i da je komesar za proširenje Štefan File u nekoliko navrata tražio da se dosadašnje kvote zadrže, ali da Srbija nastavlja da insistira da se carinska stopa poveća.
Srbija je tokom pregovora sa Hrvatskom koji su se ranije ove godine vodili u Briselu pokušavala da izdejstvuje da joj se u zamenu za očuvanje niskih carina za hrvatske cigarete odobri veća kvota za izvoz šećera u EU, ali ni to nije odobreno.
Inače, u EU kažu da je običaj da zemlja koja ulazi u EU zadrži povlastice koje je na osnovu sporazuma sa trećim zemljama imala pre učlanjenja i da je Srbija to trebalo da ima u vidu pre nego što je ušla u spor sa Hrvatskom.