Ministarka žestoko isprozivala lidera DS

ZORANA MIHAJLOVIĆ: Đilas je ovan!

Đilas želi da izbor za mesto gradonačelnika predstavi kao bitku dva ovna na brvnu, od kojih je jedan on, a drugog nastoji da izazove u suparničkim redovima, kaže za Kurir ministarka Zorana Mihajlović

BEOGRAD - Bez dlake na jeziku!

Zorana Mihajlović, ministarka energetike i potpredsednica SNS, tvrdi da je najbitnije da se Beograd digne na noge, da je još rano da govori ko će biti kandidat naprednjaka za gradonačelnika, ali, kako tvrdi, to sigurno neće biti neko poput Dragana Đilasa.

Đilas je smenjen s mesta gradonačelnika. Kada se mogu očekivati izbori?
- Pre bih rekla da je Đilas svojim lošim rezultatima smenio samog sebe. Izbori će biti održani u zakonskom roku, a kada tačno, još je rano govoriti. O tome nije razgovarano na sastancima organa SNS niti s koalicionim partnerima. Od datuma izbora je mnogo važnije da Beograd dignemo na noge posle bahate vlasti koja je ostavila opustošenu kasu.

Zašto skrivate ime kandidata SNS za gradonačelnika?
- Uopšte se ne radi o skrivanju imena ili o tome da, kako čujem zlurade komentare, SNS nema kandidate. Reč je o elementarnoj političkoj pristojnosti, koja nalaže poštovanje procedure. Sve odluke u SNS donose organi stranke, tako da nama ne može da se desi što i Đilasu, koji sam sebe kandiduje. On nastupa kabadahijski, pod parolom „DS - to sam ja“. Sigurna sam da će mu se to vrlo brzo obiti o glavu, pošto će zaista ostati sam, napušten od svih koji su u toj stranci nešto značili.

To je vaša procena ili...
- Onima koji su još ostali u DS preporučila bih da, ako je to moguće, zbog Đilasovog totalitarizma ozbiljno razmotre da kandidatu SNS suprotstave bilo koga drugog, pošto on sigurno više nikad neće dobiti poverenje Beograđana. Pogledajte ko su najbliži saradnici predsednika DS! Mi u SNS bismo ozbiljno razmislili da li bismo takvima dali da privire u stranku. Očigledno da Đilas želi da izbor za mesto gradonačelnika predstavi kao bitku dva ovna na brvnu, od kojih je jedan on, a drugog nastoji da izazove u nekim suparničkim redovima.

A vi na tu bitku ne pristajete?
- Bitka za ovu poziciju mnogo je više od toga, vezana je za viziju modernog grada i rešenost da se ne podilazi kriminalu, burazerskoj ekonomiji, neformalnoj privatizaciji javnih fondova... Očigledno je da Đilas želi da sve podredi sebi do konačne propasti, to upravo radi sa svojom strankom i dobro je da više nije u mogućnosti da to radi s Beogradom i Srbijom.

On smatra da će ekonomskim merama Vlade građani platiti greške ove vlasti.
- Prosto je neverovatno do koje mere Đilas može da bude ciničan. Mere koje danas preduzimamo kako bismo Srbiju spasli od bankrota posledica su stanja u javnim finansijama koje smo zatekli kad smo preuzeli vlast od DS, koji je protekle decenije rasturio skoro kompletnu srpsku privredu i prodao je budzašto svojim ljudima, od kojih su preko noći napravili milionere i tajkune. Mi jedini ne bežimo od toga da su potrebni, da citiram Čerčila, krv, znoj i suze, odnosno samožrtvovanje vlasti. Nadamo se samo da će i to ljudi prepoznati i stati iza nas kao građani iza Čerčila onda kada je Britanija bila životno ugrožena.

Antikorupcijski tim Ministarstva predao je tužilaštvu dokumentaciju o „Srbijagasu“. Kakve zloupotrebe su otkrivene?
- Dokumentacija je predata, ali i DRI je otkrio da je „Srbijagas“ u 2011. mimo Zakona o javnim nabavkama potrošio gotovo 200 miliona evra, a Agencija za energetiku da problemi „Srbijagasa“ nisu nastali samo zbog cene gasa, jer je od 1,2 milijarde evra duga samo 290 miliona dolara zbog cene. Sve drugo je zbog neadekvatnog načina upravljanja tim preduzećem. Nedopustivo je da JP u gubicima nema javno dostupan program sanacije gubitaka ili ostavku rukovodećeg kadra.

Kažete da Dušan Bajatović treba da podnese ostavku?
- Nedopustivo je da se, u situaciji kada i uspešni moraju da štede, rasipa novac krajnje nenamenski i da se jedan od najvećih sistemskih gubitaša pojavljuje kao sponzor različitih sportskih klubova, manifestacija... To je direktno podsmevanje svakoj pozitivnoj antikorupcijskoj akciji, ali i celokupnom programu štednje, racionalizacije.

UKP je ušao u „Srbijagas“, dokle se stiglo sa istragom?
- Imam puno poverenje da će policija i tužilaštvo svoj posao obaviti temeljno i profesionalno i da će istraga rezultirati konačnim obelodanjivanjem svih, pa i onih najzamagljenijih detalja o poslovanju „Srbijagasa“. Nije dobro da se suočavamo s činjenicom da državno preduzeće ne možemo da reformišemo jer neko pruža otpor. Država je jača od svakog pojedinca ili lobi grupe.

Nedavno ste imali sastanak s Bajatovićem, koji je izjavio da nisu spremni za razbijanje „Srbijagasa“?
- Cilj sastanka, na kojem su bili i ministri finansija i privrede, nije bio „razbijanje“ preduzeća, već pokretanje reformi koje će to JP od bolesnika postaviti na zdrave noge. Ne razumem takve izjave niti tako žilav otpor bilo kakvoj promeni. Ovako više ne može. Srbija više nema para da finansira gubitaše, a gubitak „Srbijagasa“ samo u prošloj godini je bio viši od 300 miliona evra. Bajatovićeva primanja po različitim osnovama, upravo zato što je direktor „Srbijagasa“, kako sam sabrala, iznose preko 150.000 evra godišnje. Ne verujem da toliko dobijaju direktori najprofitabilnijih privatnih kompanija. To može da bude jak motiv za otpor. Vlada i država moraju s tim da se suoče na najradikalniji način i da odluče da li će živeti ovu agoniju „Srbijagasa“, koja čak ugrožava i energetski sporazum s Rusijom.

Đilas zarađivao tuđim parama

Najavili ste da će građani biti zaprepašćeni kad budu videli podatke o poslovanju Grada, stanju gradskih preduzeća... Na šta konkretno mislite?
- Stanje u gradskim službama i javnim preduzećima je na ivici pucanja. Dug stanovništva prema „Beogradskim elektranama“ je viši od sedam milijardi dinara, GSP je u velikim problemima, delom i zato što mu fantomske firme otimaju veliki deo profita, da ne govorim o neverovatnoj kadrovskoj politici, čiji je rezultat da pojedina gradska preduzeća imaju i po nekoliko desetina direktora. Porazno je to što imamo političare i ljude koji vode kompanije i gradove a misle na svoj džep, a ne na građane. Tako se ponašao Đilas. Važno je bilo kojom brzinom se bogati i koliko profita ostvaruju njegove firme. Čovek koji je zarađivao tuđim parama nikad ništa nije napravio.