POKRADOŠE SVE: Lopovi leti kradu sladoled, a zimi suvo meso i slaninu!
BANJALUKA - U Republici Srpskoj lopovi u poslednje vreme kradu šta stignu, ako ne nađu vredne stvari, odnose odnose, čak, polovnu odeću i obuću, pokvarene kućne aparate, a zabeležen je i slučaj krađe korišćene WC šolje.
Prema rečima portaprolke Centra javne bezbednosti Doboj Ljerke Stanimirović, lopovi kradu bukvalno sve, od hrane do raznog alata, ili odeće.
"Ima slučajeva da uzmu samo hranu i ništa drugo ne diraju, ali dešavalo se da čupaju žicu za struju iz zidova, odnesu odeću, posteljinu, posuđe...", kazala je Stanimirović.
Nedavno se dogodio zanimljiv slučaj da su lopovi ukrali ulični frižider sa sladoledom, odvukli ga u drugu ulicu, pojeli sladoled i ostavili frižider, kazala je ona.
Kad dođe zima, najčešća meta lopova su suvo meso, kobasice i slanina, zatim rakija, a kradu se i poklopci šahtova, oruđa za poljoprivredu, pokvareni kućni aparti.
Portparolka Centra javne bezbednosti Bijeljine Aleksandra Simojlović kaže da se najviše krade hrana, a bilo je i dosta neobičnih slučajeva krađa.
"I u kućama i u ugostiteljskim radnjama dosta se krade hrana. Imali smo jednog lopova koji je otvoreno rekao da krade samo kada je gladan i da krade samo koliko mu treba", kazala je Simojlović.
U Centru javne bezbednosti Istočno Sarajevo kažu da su nedavno imali slučaj u kome je iz zemlje iščupano i ukradeno čak 90 metara elektro-kabla, a odnose se i železne rešetke, saobraćajni znaci i slično.
Sa pašnjaka je skoro ukradena junica teška 350 kilograma, a iz jednog frizerskog salona makaze, fen i mašinica za šišanje, ispred kuće auto-prikolica, navode u tom Centru.
U Banjaluci je nedavno zabeležena nesvakidašnja situacija kada su se dva lopova, nakon što su demolirala objekat roštiljnice, vratila i od dobavljača otela dve porcije ćevapa. U Bileći je, međutim, sa platoa autobuske stanice ukraden čitav kiosk.
Predsednik Asocijacije samostalnih trgovina regije Banjaluka Bogdan Marjanović kaže da u manjim radnjama uglavnom kradu skuplju robu, kao što su kafa, alkohol, parfemi ili dezodoransi, jer hrana u manjim prodavnicama nije baš dostupna kupcima, kao u većim marketima, ukoliko nisu pod video-nadzorom.
"Ono čega se ja bojim, s obzirom na sve slabiju kupovnu moć građana, jeste da uskoro možemo očekivati da kupac uzme mleko i hleb, jednostavno se okrene, ode i ne plati, jer nema para. Šta da prodavac u tom slučaju učini", pita Marjanović.