Kardiovaskularna oboljenja

SAVET: Mladi sve ugroženiji od srčanog udara

Dr Milan Nedeljković rekao je za Dr Kurir da infarkt više ne pogađa samo najstarije stanovnike naše zemlje, zbog čega je veoma važno voditi računa o načinu života i prevenciji oboljenja

Svakodnevica nam je takva da smo stalno zabrinuti, nervozni, uvek u žurbi i pod konstantnim stresom! Pored toga, nezdrave životne navike koje podrazumevaju konzumiranje alkohola, pušenje, neredovnu i nepravilnu ishranu i smanjenu fizičku aktivnost čine da svesno ugrožavamo sopstveno zdravlje. Zbog takvog stanja i ne treba da nas čudi podatak da u našoj zemlji svakih petnaest minuta neko umre od posledica kardiovaskularnih oboljenja.

Na ovu zabrinjavajuću činjenicu čitaoce Dr Kurira upozorio je dr Milan Nedeljković, naš eminentni kardiolog-internista i profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu, koji je rekao da je u poslednje vreme zabeleženo da sve mlađe naraštaje pogađa akutni infarkt miokarda.

- Srčani udar je sve učestalija bolest koja neretko predstavlja faktor rizika za mlade generacije. Ljudi misle da su zdravi, nemaju nikakve simptome i testovi ništa ne pokazuju, a onda se čovek iznervira, zbog čega dolazi do kontrakcije mišićnog dela srca i zapušenja krvnog suda - istakao je dr Nedeljković.

Prema njegovim rečima, stanje na koje posebno treba obratiti pažnju jeste ateroskleroza, koja predstavlja proces starenja krvnih sudova, koji je normalan i oučljiv i kod tek rođenih beba.

- Već u prvim danima života kod novorođenčeta može da se vidi deo naslaga na krvnim sudovima. Tad se primećuje da je proces takozvane aterogeneze ili starenja krvnih sudova u stvari počeo. Smatra se da je čovek star onoliko koliko ima tih zadebljalih naslaga. On može kalendarski da ima 25 godina, a da stanje njegovih krvnih sudova bude takvo da odgovara osobi od 45 godina - objasnio je dr Nedeljković i naglasio da su genetika i način života glavna predispozicija za nastanak kardiovaskularnih oboljenja i problema.

Stres i nervoza glavni su faktor rizika za koronarne bolesti i ubrzano napredovanje ateroskleroze, koja utiče na povećanje krvnog pritiska za čak četiri puta. On dalje utiče na pojavu infarkta, a stres dodatno povećava i holesterol i šećer, kao i ubrzano lučenje hormona štitne žlezde.

- Potrebno je na osnovu neinvazivnog testa, kao što je multislajs skener, odrediti nivo kalcijuma u organizmu, odnosno kalcijum-skorina u krvnim sudovima srca. Čim osetite zamor, malaksalost, gušenje, glavobolju, bolove u grudima, nelagodnosti u stomaku neophodno je da hitno posetite lekara - objasnio je naš stručnjak i naglasio da se pod dobrom prevencijom podrazumeva pravilan način ishrane, izbegavati nerviranje na prvom mestu i uzimanje odgovarajućih lekova i dijetetskih proizvoda da bi se usporila ateroskleroza.

Na kraju, dr Nedeljković je istakao da fizička opterećenja i kod zdravih osoba treba da budu usklađena s godinama i psihičkim stanjem i da ona nipošto ne smeju biti napor, već zadovoljstvo i relaksacija.

Foto: Zorana Jeftic
dr Milan Nedeljković

Prevencijom čuvajte zdravlje

- uvedite pravilan način ishrane
- izbegnite nerviranje i stres
- ukoliko je neophodno, redovno uzimajte prepisanu terapiju
- ostavite cigarete
- bavite se fizičkom aktivnošću u meri koja vam prija