Vakcine kupljene za milion evra

Vakcinacija protiv gripa od naredne nedelje

Gradski zavod snabdeće domove zdravlja do petka i da bi tokom naredne sedmice moglo da počne vakcinisanje građana

BEOGRAD - Vakcinisanje građana protiv sezonskog gripa u Beogradu trebalo bi da počne u toku sledeće sedmice, rekao je epidemiolog u Gradskom zavodu za javno zdravlje dr Predrag Kon.

On je izjavio da će Gradski zavod snabdeti domove zdravlja do petka i da bi tokom naredne sedmice moglo da počne vakcinisanje građana.

U Institutu za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" je rečeno da je danas počela dostava vakcina protiv gripa zdravstvenim ustanovama u celoj zemlji, "u skladu sa dostavljenim planom, i da će se završiti u najkraćem roku".

Vakcina "vaksigrip", francuskog proizvođaca "Sanofi Paster", sadrži dva tipa A i jedan tip B virusa gripa - A/Kalifornija (H1N1), A/Viktorija (H3N2) i B/Masačusets.

Direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje prof. dr Momčilo Babić rekao je juče da ugovorena količina vakcina košta više od milion evra.

Prema planu Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", narudžine su manje za oko 15 odsto nego za prethodnu sezonu. Ukupno je nabavljeno 265.159 doza vakcine protiv gripa, što je za oko 32.000 doza manje nego u sezoni 2012/2013.

Šef Odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti u ovom institutu, dr Bojana Grgić rekla je Tanjugu da je plan potreba napravljen u skladu sa Pravilnikom o imunizaciji i načinu zaštite lekovima, "uzimajući u obzir broj obveznika koje po kliničkim i epidemiološkim indikacijama treba vakcinisati, kao i na osnovu prosečne potrošnje ove vakcine u prethodnim sezonama".

Prema podacima Instituta "Batut", u našoj zemlji je u protekloj sezoni protiv gripa vakcinisano 185.026 građana, što je bilo oko 62 odsto planiranih.

Stručnjaci "Batuta" pozvali su danas stanovništvo, a posebno one koji pripadaju visokorizičnim grupama, da se vakcinišu radi očuvanja sopstvenog zdravlja.
"Indirektno, time štitimo članove porodice i kolektiva, posebno one koji pripadaju grupama rizika, kod kojih je kontraindikovano davanje ove vakcine i kod kojih su češće moguće komplikacije i teška klinička slika gripa", navedeno je u saopštenju.

Sezonska trovalentna vakcina se preporučuje osobama koji pripadaju visokorizičnim grupama, odnosno osobama sa hroničnim poremećajima plućnog i kardiovaskularnog sistema, kao i metaboličkim poremećajima (uključujući pre svega šećernu bolest), poremećajima rada bubrega, osobama sa oslabljenim imunitetom.

Vakcinacijom je potrebno obuhvatiti i osobe smeštene i zaposlene u gerontološkim centrima i ustanovama socijalne zaštite, kao i zaposlene i smeštene u ustanovama koje obavljaju zdravstvenu delatnost. Preporučena je primena ove vakcine i kod osoba starijih od 65 godina, kao i kod zaposlenih u javnim službama koji su u riziku.

U saopštenju se dodaje da se, "imajući u vidu podatke dobijene nakon pandemije gripa AH1N1, sezonska trovalentna vakcina preporučuje svakoj osobi starijoj od šest meseci, a posebno trudnicama i gojaznim osobama, koje su identifikovane kao nove grupe rizika za obolevanje".

Za sticanje imuniteta neophodne su dve do tri nedelje. Imajući u vidu različitu efikasnost vakcine prema uzrasnim kategorijama kod kojih se aplikuje, potrebno je napomenuti da se kod vakcinisanih u slučaju obolevanja razvija blaža klinička slika, kao i da se redukuju moguće teže komplikacije u slučaju obolevanja kod osoba koje su u riziku, istakli su stručnjaci "Batuta".