ĐOKOVIĆ, VUČIĆ I LUDA ZABAVA: Ovako mladi Hrvatske vide Srbiju
BEOGRAD - Bitka za Evropsku uniju, luda zabava u Beogradu, sjajni Đoković... tako mladi Hrvatske u ovom času vide Srbiju.
Kada je reč o politici, studenti na dva zagrebačka fakulteta, ekonomiji i pravu, znaju najčešće za četiri političara, Vučića, Nikolića, Dačića i Tadića, a odskoro i za Ivana Tasovca, „samo da onu svoju razbarušenu kosu sada ne počešlja i od otkačenog umetnika postane dosadni političar“.
Sve one teme iz torbe večnih nesporazuma koji se vekovima vuku na ovim prostorima za mlade Hrvatske u ovom su času nevažne, a svi do jednoga ekonomiju stavljaju u prvi plan.
"O Jugoslaviji znam samo iz priča mojih roditelja i slika koju sam uspeo da stvorim pokazuje da se bolje i bezbednije živelo. Ali te zemlje više nema i zato u Srbiji pre svega vidim komšije", kaže Marko Dobrović, student prava.
Grupa studenata sa Ekonomskog fakulteta posetila je ove godine Vojvodinu i bili su oduševljeni lepotom starih gradova.
"Jest da nema para, ali tako je i kod nas. Najčešće su nas pitali zašto je Jadran tako skup za letovanje, a odgovarali smo da je i nama skup. „Našeg“ mora nema više ni za nas, ni za vas", tvrdi Jakša Fijemengo, student ekonomije.
Mladi iz Hrvatske malo ili gotovo ništa ne znaju o životu u Beogradu. Prva asocijacija su zabave na splavovima i dobra hrana, ali malo ko je čuo za Skadarliju, Kalemegdan, sve ono što krije jedan od najstarijih evropskih gradova.
"Kada smo nameravali da autom putujemo u Beograd svi su nas odgovarali, tvrdeći da je opasno. Ništa se nije dogodilo sa zagrebačkim registracijama, svi su bili veoma ljubazni", kažu studenti sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta.
"Godinama nas bombarduju o pričama o Srbiji kao neprijateljskoj zemlji, gde je sve loše, ali se moja slika potpuno promenila kada smo ovog proleća moji drugovi i ja posetili Beograd. Bio je to lep vikend, uz prijateljski raspoložene ljude, kod kojih nisam ni u jednom času osetio nelagodu zbog toga što dolazim iz Zagreba", govori Tomislav Gavranović, student ekonomije.
Na pitanje o čemu su ih mladi Srbije najčešće pitali kada je reč o Hrvatskoj, odgovor glasi: „Hoćete li bolje da živite u Evropskoj uniji?“
"Odovorili smo im: "Hoćemo, ako uspemo da nađemo posao u nekoj evropskoj državi".