Procedura prekomrernog deficita

Hrvatska na ivici fiskalnog ponora

Foto: Rojters
U Hrvatskoj je manjak konsolidovanog budžeta u 2012. godini iznosio 16,35 milijardi kuna ili pet odsto BDP, dok je konsolidovani dug države iznosio 183,27 milijardi kuna ili 55,5 odsto BDP

ZAGREB - Hrvatska bi uskoro mogla da uđe u proceduru prekomernog deficita jer je, prema podacima Eurostata i Državnog zavoda za statistiku, deficit krajem prošle godine iznosio pet odsto bruto domaćeg proizvoda, a u Evropskoj uniji je dozvoljeno tri odsto.

Prema danas objavljenim podacima statističkih zavoda, u Hrvatskoj je manjak konsolidovanog budžeta u 2012. godini iznosio 16,35 milijardi kuna ili pet odsto BDP-a, dok je konsolidovani dug države iznosio 183,27 milijardi kuna ili 55,5 odsto BDP-a.

Ti podaci pokazuju da će Hrvatska uskoro ući u proceduru prekomernog deficita (EDP), mehanizam EU koji je osmišljen kako bi se budžetski manjak članica vratio ispod tri procenta, a javni dug ispod 60 odsto BDP-a, kako nalažu kriterijumi iz Mastrihta.

Procedura prekomrernog deficita je korektivni instrument EU kojim se prate članice koje imaju povećani rizik od pogoršanja fiskalne situacije i određuju mere koje te zemlje moraju da sprovedu kako bi uravnotežile javne finansije i sprečile fiskalne poteškoće.

Ta procedura započinje kada deficit budžeta države poraste iznad tri odsto BDP-a, kad postoji opasnost da bi se to moglo desiti ili kad dug države premaši 60 odsto BDP-a.

Zemlje koje uđu u EDP imaju šest meseci, odnosno tri meseca u slučajevima kada su referentne vrednosti premašene, za smanjenje deficita i duga.

Kada predviđeno vreme istekne, Evropska komisija proverava delotvornost preduzetih mera u toj zemlji, kako bi se utvrdilo da li EDP može ove procese da zaustavi ili je neophodno pojačati mere.

Hrvatska bi već u novembru i decembru od Evropske komisije mogla da dobije mišljenje i preporuke o nacionalnoj ekonomskoj politici.