Pavelićevim vojnicima Hrvatska godišnje plaća 50 miliona evra

Pravo na penziju pripadnici fašističkih formacija imaju zahvaljujući izmenama i dopunama Zakona o penzionom i invalidskom osiguranju iz 1993. godine

ZAGREB - Više od 13 hiljada pripadnika ustaških jedinica, telesne garde, domobrana i žandarma, kao i članova porodica, koji nakon njihove smrti imaju pravo na penziju, trenutno je u evidenciji Zavoda za penziono osiguranje Hrvatske.

"Molim Hrvatski državni arhiv da mi izda dokumentaciju da sam od 1941. do 1945. služio u telesnoj gardi ili u domobranima ili ustašama, ili kao žandarm. Molim gornji naslov da mi izda potvrdu da sam u nekoj od tih formacija stekao taj i taj čin, dobio to odlikovanje i da mi da kratak opis kretanja u oružanim snagama NDH".

Obrazac u koji se mogu upisati navedeni podaci može se pronaći na službenim stranicama Hrvatskog državnog arhiva.

Direktorka Hrvatskog državnog arhiva Vlatka Lemić kaže da Hrvatski državni arhiv, tačnije Odsek za vojno gradivo tog arhiva, izdaje spomenute potvrde od 1993.

Do kraja 2012. zahtev za izdavanje potvrde o sudelovanju u oružanim snagama NDH podnelo je 1.683 građana iz Hrvatske i BiH. Najveći broj zahteva podnesen je 1994. (382), 1995. (168) i 1996. (220). S godinama je broj zahteva za potvrde o sudelovanju u oružanim snagama NDH splašnjavao, a prošle ih je godine podneseno devet.

Pravo na penziju pripadnici fašističkih formacija imaju zahvaljujući izmenama i dopunama Zakona o penzionom i invalidskom osiguranju iz 1993. godine kojima je pripadnicima oružanih snaga NDH, nazvanih u tom zakonu 'domovinska vojska', omogućeno da im se svaka godina provedena u oružanim formacijama NDH računa kao dve godine radnog staža, a jednak kriterijum primenjen je na godine koje su pripadnici tih snaga nakon 16. maja 1945. proveli u ratnom zarobljeništvu.