HAG - Proces generalu Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom odložen je danas zbog bolesti svedoka optužbe.
Na kratkom zasedanju, tužiteljka Kamij Bajbls obavestila je sudije da se svedok Patrik Rečner, predviđen za danas, jutros razboleo i da ne može da se pojavi u sudnici.
Po rečima zastupnice optužbe, sledeći svedok Džonatan Rajli u Hag će stići tek sutra.
Pošto je sutra praznik UN i sud neće raditi, tužioci će Rajlija pred sudije izvesti u petak, 25. oktobra. Rajli i Rečner bili su među vojnim posmatračima UN u Sarajevu, koje je u maju 1995. zarobila i kao taoce držala Vojska Republike Srpske.
General Mladić (70), tadašnji komandant VRS, optužen je, pored ostalog, za uzimanje pripadnika Unprofora za taoce. Po optužnici, VRS je u maju i junu 1995, zarobila i kao taoce držala više od 200 "plavih šlemova", u odgovoru na udare avijacije NATO na njene položaje i instalacije.
Neki od talaca bili su, potom, vezani za vojne objekte snaga bosanskih Srba, potencijalne mete vazdušnih udara Alijanse, i snimljeni televizijskim kamerama. VRS je pretila da će "plavi šlemovi" biti pobijeni, ako se bombardovanje nastavi. Raspravno veće do sada je, od početka dokaznog postupka tužilaštva u julu prošle godine, saslušalo 150 svedoka optužbe.
Kraj izvođenja dokaza protiv Mladića, tužioci su predvideli za novembar, a do tada bi trebalo da svedoči još 11 njihovih svedoka. Predsedavajući sudija Alfons Ori jutros je rekao i da će, od ponedeljka, radna nedelja na suđenju Mladiću trajati četiri, umesto pet dana, kao do sada.
To je, po rečima sudije Orija, odlučilo žalbeno veće tribunala, usvojivši žalbu Mladićeve odbrane na dve odluke kojim je raspravno veće ranije odbilo zahtev branilaca da skrati radnu nedelju sa pet na četiri dana zbog narušenog zdravstvenog stanja optuženog.
Taj zahtev odbrane imao je podršku lekara iz sudskog pritvora, koji su utvrdili da je Mladiću neophodno više odmora kako bi učestvovao u procesu.
General Mladić optužen je i za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmere genocida i terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, 1992-95.