Specijalni savetnik vlade

Guzenbauer: Srbija može da ponovi uspeh Slovačke!

Alfred Guzenbauer kaže da ohrabruje to što je Vlada odlučila da reši problem korupcije, koja je, osim za približavanje EU, glavna prepreka i za investitore

BEOGRAD - Podrška.
Alfred Guzenbauer, specijalni savetnik prvog potpredsednika Vlade, rekao je da su za poboljšanje imidža Srbije potrebni stalna borba protiv korupcije i postojanje nezavisnih javnih institucija. On je izjavio da ohrabruje to što je Vlada odlučila da reši problem korupcije, koja je, osim za približavanje EU, glavna prepreka za investitore.

Važnost sporazuma

- Ne postoji nijedan razlog zbog kojeg Srbija ne bi mogla da postane druga Slovačka po uspešnosti. Srbija ima obučenu radnu snagu i niske troškove i radne snage i proizvodnje - rekao je Guzenbauer i kao dobar korak u poboljšanju imidža Srbije izdvojio potpisivanje Briselskog sporazuma.

- Taj sporazum je ogromno dostignuće, koje pokazuje EU da je Srbija spremna da se uhvati u koštac sa svojim problemima - rekao je Guzenbauer.

Guzenbauer je, govoreći o svojoj ulozi u Vladi, kazao da je došlo vreme da jedan Austrijanac pomogne Srbiji da dođe do svog mesta u EU.

- Nakon što je prošlo 100 godina od izbijanja Prvog svetskog rata, sada je vreme da Austrijanac pomogne Srbiji - rekao je za Guzenbauer, inače nekadašnji kancelar Austrije. On je ocenio da bi pristupni pregovori trebalo da budu završeni za sedam godina, koliko obično traje proces pregovora, što znači da bi Srbija postala punopravna članica EU 2020. godine.

On je priznao da će njegovo angažovanje u Vladi iziskivati određene troškove, ali nije želeo da precizira koliko će ono tačno koštati Srbiju:
- Znate da besplatan ručak ne postoji.

Dobri odnosi

Na pitanje da li je on, kao kancelar 2007. godine, doprineo stvaranju negativnog imidža Srbije, Guzenbauer je rekao:
- Nikada nisam mislio da je Srbija loša zemlja, niti tako razmišljaju Austrijanci.

Guzenbauer je dodao da više od 300.000 Srba živi i radi u Austriji i da su tim pre odnosi između dve države dobri, ali da se ranije Austrija, kao i druge države Evrope, nije mnogo zanimala za ostale zemlje zbog krize.