Dodik: Izbori su poslednja šansa da sačuvamo Kosmet!
Izlazak na izbore na Kosovu i Metohiji izuzetno je važan jer bi Srbi na Kosovu i Metohiji obezbedili legitimitet. Nakon toga legitimni predstavnici Srba mogu da kreiraju druge ideje i zahteve, kaže za Kurir Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske. Dodik ističe da status i budućnost Kosova zavise od političkih sredstava i političke borbe, budući da je „jasno da se više niko neće boriti za Kosovo vojnim sredstvima“.
Opasnost iz Novog Brda
- Ako Srbi izgube politički potencijal i ne izađu na izbore, sve njihove ideje u budućnosti biće manje ozbiljno shvaćene. Zato je značajno obezbediti politički legitimitet. Nakon toga legitimni predstavnici Srba mogu da kreiraju i druge ideje i zahteve za koje će se zalagati preko institucija sistema - tekao je Dodik na pitanje da li se u perspektivi može praviti paralela između RS i severa Kosova.
Svesni da formiranje Zajednice srpskih opština može imati dalekosežne posledice, vlasti u Prištini, objašnjava politički analitičar Dragomir Anđelković, pokušavaju da na svaki način ometu izborni proces. Konkretno, Albanci pokušavaju da u birački spisak u Kosovskoj Mitrovici ubace oko 6.500 Albanaca jer bi im, kaže, to dalo realnu šansu da preuzmu vlast ako Srbi budu bojkotovali izbore!
- To bi za Srbe bila katastrofa jer je Mitrovica jedini grad na Kosovu koji ima univerzitet i bez Mitrovice nema opstanka srpske zajednice na severu. Imamo primer prošlih izbora u opštini Novo Brdo, gde upisanih Albanaca ima otprilike kao u Mitrovici, koja je dobila albanskog gradonačelnika i albansku upravu iako su Srbi većina. Albanci sada tamo izdaju građevinske dozvole, naseljavaju Albance i menjaju etničku strukturu - kaže Anđelković za Kurir.
Analitičar Predrag Simić kaže za Kurir da Albanci stalno pokušavaju da uvećaju svoju populaciju, „kako u Makedoniji, tako i na Kosovu i sada u Kosovskoj Mitrovici“.
Lažiranje spiskova
- To nije ništa novo. Naduvavanjem broja svog stanovništva pokušavaju da promene etničku strukturu. Zato su političari na Kosovu toliko glasni u pozivanju svojih sunarodnika na izbore. Samo ako Srbi osvoje vlast u deset opština na severu KiM, mogu da formiraju Zajednicu srpskih opština i nađu se u svom entitetu. Ako pobede Albanci, Srbi će biti u velikom problemu pošto će doći u situaciju u kojoj se nalaze Srbi južno od Ibra - kaže Simić. Prema mišljenju Anđelkovića, još nije potpuno definisano koje bi sve ingerencije imala Zajednica srpskih opština jer je Briselski sporazum nedovoljno definisan.
Model Republike Srpske
- Ako bi Srbi bili složni i izašli na izbore, mogli bi faktički da postanu nezavisni u odnosu na Prištinu. Dobili bi regionalnog komandanta, prvu i drugu instancu suda i zadržali ono što imaju: zdravstvo, obrazovanje, komunalnu policiju... Jedino ako Srbi odluče da bojkotuju izbore, rizikuju da padnu pod jurisdikciju Prištine - kaže Anđelković.
On ukazuje da bi Srbi trebalo da izađu na izbore „čak i ako im se ne dopada Briselski sporazum“.
- Neka uzmu na terenu vlast, pa neka onda nastave da osporavaju taj sporazum, jer neslaganje s Briselskim sporazumom ne treba da dovede do toga da u inat Beogradu dozvole Albancima da unište ono malo preostalih srpskih pozicija na Kosovu - kaže on.
KPS priveo simpatizera Građanske inicijative Srpska!
Kosovska policija u Gračanici privela je Aleksandra Mihajlovića, privatnog preduzetnika iz tog mesta, preneli su predstavnici Građanske inicijative Srpska. Mihajlović je priveden iz zasad nepoznatih razloga. U Građanskoj inicijativi Srpska ističu da razlog može biti to što je Mihajlović njihov simpatizer i da je reč o nastavku pritiska na listu koju podržava Vlada Srbije.
U severnu Mitrovicu će ući OVK
Anđelković upozorava da bi se u Kosovskoj Mitrovici mogla desiti drastična izmena etničke strukture ukoliko bi Albanci osvojili vlast, jer bi „doveli veterane OVK, koji bi agresivnije vršili izmenu etničke strukture“.
- Kad bi Albanci preuzeli vlast na izborima u Mitrovici, to bi bio kraj odbrane naših pozicija na Kosovu - kaže Anđelković.