Naučnici rešili veliku tajnu univerzuma

EPOHALNO: Konačno otkriveno kako je nastao život na Zemlji

Komete su u kratere koje su izbušili meteoriti donele vodu, u kojoj je nastao život, tvrde naučnici

HJUSTON - Sad znamo odakle smo došli.
Naučnici odavno znaju da je život na Zemlji nastao pre oko 3,8 milijardi godina, ali decenijama se spore oko toga kako je život dospeo na našu planetu.

Veliko otkriće

Sada naučnici sa Univerziteta Teksas tek misle da imaju odgovor na ovo pitanje.

- Ovo je veliko otkriće. Veće od bilo kog dinosaurusa. Ovo smo svi tražili. Ovo je Sveti gral nauke - najavio je, nimalo skromno, svoje otkriće dr Sankar Čaterdži, profesor paleontologije na ovom univerzitetu.

Ovo je veliko otkriće Čaterdžija i njegovog tima: život na Zemlji nastao je pre 3,8 miliona godina u svemirskim „krstionicama“ - meteoritskim kraterima u koje su vodu donele komete.

Već dugo je poznato da je Zemlja kroz milijarde godina postojanja bombardovana iz svemira - u nju su udarali meteoriti i komete, a poznato je i da su ova nebeska tela donosila na Zemlju razne materije, među kojima je i voda, ali i organske materije.

Prema Čaterdžiju, prvi živi molekuli nastali su pre oko 3,8 milijardi godina u jednom od velikih kratera koji su nastali posle udara velikog meteorita. Meteorit je u krateru ostavio i organski materijal, a u isti krater je posle nekoliko miliona godina uradila i kometa, koja je napunila krater vodom. Zatim su dodatni udari meteorita stvorili geotermalne ventile u Zemljinoj kori, koji su zagrejali i pomešali vodu u kojoj su se nalazile organske materije.

Supa života

Rezultat ovog procesa bila je čuvena „primordijalna supa“, u kojoj su se formirali sve kompleksniji organski molekuli, čijim je dodatnim usložnjavanjem tokom miliona godina nastalo i prvo živo biće.

- Ovde se desila segregacija i koncentracija organskih molekula. To je bio bizaran i izolovan svet koji bi se nama činio kao neka vizija pakla, s vonjem vodonik-sulfida, metana, azot-oksida i pare, ali sve ovo je dovelo do pojave života - kaže Čaterdži.

I koncentracija najstarijih fosila na planeti, u Južnoj Africi, na Grenlandu i u Australiji, daje pravo ovom naučniku. Sve pomenute lokacije su u blizini kratera u kojima se mogao odigrati proces koji je stvorio život na Zemlji.