ZAGREB - Odbornik Socijaldemokratske partije (SDP) u Gradskom veću Vukovara Goran Bošnjak ocenio je danas da je odluka o proglašenju Vukovara gradom posebnog pijeteta samo deklarativna, a izuzimanje dvojezičnosti iz službene upotrebe -protivustavno.
"Proglašavanje Vukovara mestom posebnog pijeteta samo je deklarativno jer toga nema nigde u zakonu. Isto tako nijedan statut ne može derogirati bilo koji zakon, posebno ne Ustavni zakon (o pravima nacionalnih manjina"), ukazao je Bošnjak na sednici Gradskog veća, preneli su lokalni mediji.
Predsednik Gradskog veća Željko Pinjuh izjavio je da je ugrađivanje "pijeteta" u Statut samo deklarativno i dodao da očekuje da će Sabor doneti posebnu uredbu o proglašenju Vukovara mestom posebnog pijeteta.
On je objasnio da odluka Gradskog veća znači da se dvojezičnost ubuduće neće primenjivati na mestima koja su u nadležnosti grada, dok bi i dalje ostale na zgradama državnim institucijama jer su one u nadležnosti države. Za izmenu i dopunu Statuta grada Vukovara glasalo je 13 odbornika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Hrvatske stranke prava "Ante Starčević" (HSP AS) koji su ih i predložili, kao i jedan nezavisni odbornik.
Protiv su bila tri odbornika Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), dok je osam odbornika Socijaldemokratske partije (SDP) bilo uzdržano. Izmene Statuta najavljene su pošto su u Vukovaru u septembru na zgradama javnih ustanova i državnih institucija postavljeni dvojezični natpisi - na latinici i ćirilici, što je izazvalo napetosti i proteste u tom gradu.
Statut je danas dopunjen članom kojim se područje Vukovara proglašava mestom posebnog pijeteta prema žrtvama Domovinskog rata, a menja se član o službenom jeziku i pismu, tako da je službeni jezik u Vukovaru hrvatski, a pismo latinično.
Statut grada Vukovara poslednji put je menjan 2009. godine. Tada su za uvođenje dvojezičnosti glasali odbornici HDZ, tadašnjeg HSP i SDSS, dok je SDP bio protiv.
Na današnjoj sednici Gradsko veće je prihvatilo i predlog HDZ da se zatraži hitno provođenje Zakona o prebivalištu radi usklađivanja tačnog broja stanovnika i birača na području grada. Protivnici ćiriice, naime, smatraju da su pogrešni podaci s popisa stanovništa iz 2011. da u gradu živi više od trećine stanovnika srpske nacionalnosti, što je i omogućilo primenu dvojezičnosti.