Kamikaze će čuvati Zemlju od asteroida

Robotske letelice mogle bi da udare pravo u asteroid, promene mu putanju i spreče katastrofalan udar u planetu

NJUJORK - Roboti samoubice spas za nas.
Flota kamikaza mogla bi uskoro biti poslednja odbrana Zemlje od opasnih asteroida. Robotske letelice udarale bi u asteroide sa ciljem da promene njihovu putanju i tako ih spreče da udare u našu planetu i unište gradove ili čak našu civilizaciju.

Razmena podataka

Ovaj plan predstavljen je Ujedinjenim nacijama na sastanku o međunarodnoj odbrambenoj mreži od asteroida.

Trebalo bi da se organizuje i grupa naučnika iz više svemirskih agencija kako bi smislili različite načine za promenu putanja opasnih asteroida. Kolika je opasnost od nebeskih tela koja mogu da padnu na Zemlju najbolje je pokazao udar meteora u ruskom gradu Čeljabinsku u februaru, kad je povređeno više od 1.000 ljudi.

Naučnici pretpostavljaju da postoji oko milion asteroida koji bi bez problema mogli da unište gradove poput Njujorka, a da ima i mnogo onih koji su toliko veliki da bi mogli da unište i celu civilizaciju.

Opasnost

Veteran letova u svemir astronaut Tom Džouns predlaže izgradnju flote robotizovanih letelica koje bi namerno udarale u opasne asteroide.
- Mnoge asteroide nije moguće uočiti na vreme. Pogotovo one udaljene, male i tamne. A njihov udar je zastrašujuć. Ipak, može biti sprečen. Cena izgradnje flote kamikaza bila bi jednaka ceni slanja rovera „Kjuriositi“ na Mars, što je oko 2,5 milijardi dolara - kaže Džouns.

Jedna od opcija je izgradnja „gravitacionog traktora“, koji bi uhvatio i izvukao asteroid s putanje. Gađanje asteroida raketama ili nuklearnim bombama je zasad poslednja opcija.
Inventivan... Tom Džouns

Mali su opasniji

Asteroidi su tu. Pitanje je samo kako ih otkriti pre nego što stignu do nas - kaže Serđo Kamačo Lara, službenik Svemirskih poslova UN.
Iako veliki asteroidi mogu da unište više, posebno su opasni oni manji, koji u prečniku imaju manje od jednog kilometra, jer se teško primećuju.