Pomoć psihijatrijskoj klinici

Srbi iz Kanade sakupili 10.000 dolara za "Lazu Lazarevića"

Foto: Zoran Mrđa Arhiva Kurira
Pomoć toj medicinskoj ustanovi iz 1861. godine, namenjena je za kupovinu građevinskog materijala i renoviranje bolničkog krila. Inicijator i organizator dobrotvorne akcije je Dragan Veljović iz Otave

OTAVA - Iseljenici iz Srbije sakupili su u Kanadi više od 10.000 dolara za pomoć Klinici za psihijatrijske bolesti "Laza Lazarević" u Beogradu.

Pomoć toj medicinskoj ustanovi iz 1861. godine, namenjena je za kupovinu građevinskog materijala i renoviranje bolničkog krila. Inicijator i organizator dobrotvorne akcije, Dragan Veljović iz Otave, sutra će Beogradu prisustvovati sednici Upravnog odbora klinike.

Na Veljovićev poziv preko interneta prijateljima i poznanicima, za nekoliko dana je oko 50 porodica iz glavnog grada Kanade, Toronta i Montreala, kao i iz distrikta Vašington i Beograda priložilo više od 5.000 dolara. Dragan i Biljana Veljović daće još toliko, odnosno po jedan dolar na svaki dolar koji se prikupi.

Naročito su se odazvale Veljovićeve kolege i koleginice, raniji studenti Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu koji su u iseljeništvu uspešni u "haj-tek" (hi-tech) biznisu i nauci. Dragan Veljović je ukazao je na tešku situaciju Klinike "Laza Lazarević" i dodao da "(srpska) država očigledno nema novca za poboljšanje stanja u ovoj i drugim bolnicama".

"Iako nemam iskustva u akcijama ove vrste, želeo sam da i sebi i drugima pokažem da su naši ljudi humani, ma gde živeli. Spremni su da pomognu kad vide da je akcije transparentna i kad su uvereni da će novac biti uložen tamo gde je namenjen. Očekujemo i od primalaca pomoći da se odgovorno ponašaju", ukazao je Veljović. Veljović je najavio i prikupljanje novca za kupovinu ambulantnih kola.

"Očekujem da napravimo mrežu kontakata i 'akreditujemo' mnogobrojne male 'ambasadore' dobre volje među našim iseljenicima u Severnoj Americi i drugde koji će pomagati i druge institucije u otadzbini", rekao je Veljović.

Dragan Veljović odrastao je u Novom Beogradu, a skoro četvrt veka živi u inostranstvu. Do 1989. radio je u beogradskoj "Informatici", a od 1992. je u Otavi gde je izgradio karijeru najuspešnijeg tamošnjeg iseljenika iz "novotalasne generacije", i jedan je od najušpešnijih srpskih privrednika u Kanadi.