Doktore, odštampaj mi jednu novu jetru!

Organ napravljen pomoću 3D štampača još uvek ne može da se presadi, ali je koristan za testiranje rizičnih lekova

SAN DIJEGO - Dobra vest.
Naučnici američke kompanije „Organovo“ uspeli su da pomoću 3D štampe proizvedu ljudsku jetru, koja je uspešno obavljala funkciju ovog organa čak 40 dana.

Dugotrajna

- Jetra ima sposobnost da samu sebe obnavlja. Zbog toga je organ koji je najlakše zameniti, jer kada je sve na svom mestu, same ćelije nastavljaju da rade svoj posao - kaže Kit Marfi, direktor „Organova“.On i njegovi istraživači uspeli su da u oktobru „odštampaju“ parče jetre. Taj veštački organ je čak 40 dana obavljao funkcije pravog organa - filtrirao hranljive materije, toksine i lekove. To je veliki korak napred u odnosu na bilo koju drugu u laboratoriji napravljenu jetru. Sve one su dosad uspevale da održe funkciju svega nekoliko sati, a najviše pet dana.

Regeneracija

Naravno, ovo ne znači da je sve već spremno za presađivanje na ovaj način napravljene jetre. Jetra je složen organ i potrebno je još mnogo rada na njoj - izgradnja krvnih sudova, kao i drugih manjih struktura. A oni su veliki izazov za 3D štampače.

Ipak, Marfi veruje da jetra ima najveće šanse da bude sintetisana na ovaj način, jer je jednostavnija od bubrega. Osim toga, čak i deo jetre debeo svega jedan milimetar može da napravi veliku razliku i pomogne ljudima s oboljenjem jetre, baš zahvaljujući sposobnosti regeneracije.

Proizvodnja 2014.

- Iako još ne možemo da napravimo ceo organ, postoje mnoge funkcije koje odštampani deo jetre može da obavlja - tvrdi Marfi.

Zasad ove organe koriste da vide koliko ih pojedini lekovi mogu oštetiti, a veruju da će proizvodnja ljudske cele jetre početi sledeće godine. Čak i ako u tome ne uspeju, jetra koju je moguće neprestano testirati u laboratoriji biće hit među farmaceutskim kompanijama.

- Omogućićemo naučnicima da vide šta koji lek može da učini ljudskom tkivu pre nego što ga zaista isprobamo na ljudima. To drastično smanjuje rizik - kaže Marfi.

Prvi do cilja

Američko ministarstvo odbrane podržalo je sličan projekat proizvodnje jetre u laboratoriji sa 24 miliona dolara. Cilj projekta je uticaja lekova na organe. Ipak, prema dosadašnjim rezultatima, projekat „Organova“ je uspešniji.

O jetri

- Najveći je organ trbušne duplje
- Nalazi se na desnoj strani tela, neposredno ispod dijafragme
- Klinastog je oblika i tamnocrvene boje
- Njena masa je 1-2,5 kilograma
- Važna je za detoksikaciju organizma, odlaganje glikogena i proizvodnju proteina krvi
- Jedini je ljudski organ koji se regeneriše