BEOGRAD - Istraga u državnoj agenciji!
Policija ispituje poslovanje Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza SIEPA, ali i firmi koje posluju preko ove agencije, saznaje Kurir.
Sagovornik Kurira ističe da zasad nema nikakve istrage, ali se prikupljaju podaci vezani za SIEPA, ali i za jednu kompaniju s kojom je sarađivala.
- Zasad nema nikakvih detalja jer je pitanje vrlo osetljivo. Videćemo kako će sve na kraju da se završi. Mada je činjenica da ova agencija ima ogroman budžet i osnovana je dok je Mlađan Dinkić bio u vladi, i u ovoj i u prethodnoj. Uskoro će situacija biti mnogo jasnija kad inspektori budu odradili svoj posao - istakao je izvor Kurira.
Kurir je juče na sve načine pokušavao da dobije zvaničnu potvrdu ove informacije, ali niko nije želeo da je komentariše, ni u MUP, ni u SIEPA.
SIEPA je agencija koja raznim aktivnostima pomaže srpskim preduzećima da izvezu svoje proizvode i usluge i postanu konkurentniji na stranim tržištima. Takođe, promovisanjem mogućnosti za ulaganja i pružanjem pomoći stranim investitorima da započnu poslovanje u Srbiji, SIEPA aktivno radi na otvaranju novih radnih mesta, pokretanju domaće privrede, transferu tehnologija i prenošenju novih znanja i veština.
Pre dve nedelje Ministarstvo privrede iznelo je optužbe na račun ove agencije da ima propusta u radu. Međutim, SIEPA je saopštila da su te optužbe netačne i štetne.
Ministarstvo privrede saopštilo je da je iz budžeta tog ministarstva, po osnovu Uredbe o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija, od početka godine za subvencije investitorima isplaćeno više od 2,5 milijardi dinara, dodeljenih bez adekvatne kontrole i uz propuste u proceduri.
SIEPA je na to odgovorila da ona „nije ta koja ide po Srbiji i neodgovorno deli narodne pare“, već je ministarstvo potpisnik svih ugovora.
- Krupna neistina je da se odobreni novac dodeljuje bez ikakve kontrole, jer su svi investitori kojima su sredstva dodeljena u obavezi da dostavljaju periodične i završne izveštaje o realizaciji projekata, vrši se nezavisna revizorska kontrola, a sve isplaćene sume osigurane su bankarskim garancijama - rečeno je tad u ovoj agenciji.
Sumnjiva firma „Trak lajt“
Ministarstvo privrede je kao primer neodgovornog rada Agencije navelo američku kompaniju „Trak lajt“, koja je preko nemačke ćerke-firme zainteresovana za ulaganje u Batočini, a s kojom je SIEPA navodno potpisala ugovor i pre nego što je osnovano preduzeće u Srbiji.
U saopštenju SIEPA ističe se da s tom kompanijom ništa nije potpisano, jer po zakonu to može da uradi samo Ministarstvo privrede.