Zaražena i ruska nuklearka

Virus stigao i do svemirske stanice

Staksnet, neverovatno jak kompjuterski crv, podivljao je i inficirao neke od najbezbednijih kompjuterskih programa

MOSKVA - Slučajnost ili napad?
Najsofisticiraniji kompjuterski virus Staksnet, za koji se veruje da su ga napravili Amerikanci i Izraelci kako bi napali iranska nuklearna postrojenja, nekako se omakao kontroli i proširio na rusku nuklearnu elektranu, pa čak i na Međunarodnu svemirsku stanicu. Javni internet je zasad bezbedan, ali ove dve institucije nikako nisu.

Jak crv

Staksnet je neverovatno jak kompjuterski crv, koji su, kako se pretpostavlja, izraelski i američki programeri stvorili kako bi napali iranska nuklearna postrojenja. Virus se širio putem „Majkrosoftovog“ operativnog sistema „Vindouz“. Smatra se da to prvi zlonamerni kompjuterski softver koji u isto vreme može i da špijunira i da uništava industrijska postrojenja budući da čak ima i komandu za automatizovanje elektromehaničkih procesa, čime može da utiče i na fizičke komponente virusom zaraženih programa, pa čak i da izazove njihovo uništenje.

Upravo je to ono što predstavlja najveći problem. Supervirus je, uz nešto malo modifikovanja, u stanju da kontroliše operacije mašina čiji softver je zarazio, a sada je izmakao kontroli.

Štetni program

Judžin Kasperski, Rus koji je stvorio najčuveniji kompjuterski antivirusni sistem, bio je zaprepašćen štetom koju je kompjuterski crv izazvao u ruskoj elektrani. Ne samo što je zaražena nuklearna elektrana već je štetni program dospeo čak i do Međunarodne svemirske stanice putem USB fleš-memorije.
- Sve što uradite vratiće vam se kao bumerang - upozorio je Kasperski one koji su odgovorni za Staksnet.

Do otkrića o incidentu došlo je tokom postavljanja pitanja tokom prezentacije o sajber-bezbednosti. Ruski programer je tada rekao australijskim novinarima da je javnost za sada bezbedna od virusa jer ni nuklearna elektrana u Rusiji ni Međunarodna svemirska stanica nemaju pristup javnom internetu, što garantuje njegovu bezbednost.