ANTIĆ U SKUPŠTINI: Država će moći da iznajmljuje zemljište za pumpe

Objašnjavajući poslanicima zašto Srbija ima Zakon o pomorskoj plovidbi iako nema more, ministar je kazao da je potrebna takav zakon jer Srbija ima oko 5.000 pomoraca koji rade na stranim brodovima

BEOGRAD - Ministar saobraćaja Srbije Aleksandar Antić izjavio je danas da će izmene Zakona o javnim putevima omogućiti državi da iznajmljuje zemljište za benzinske pumpe.

On je predstavljajući izmene tog zakona u Skupštini Srbije kazao da će benzinske pumpe postati sastavni deo javnih puteva, umesto toga da su prateći objekti. "To znači da će prilikom izgradnje novih puteva u planiranju i eksproprijaciji u startu biti predviđena mesta za buduće benzinske stanice, i da će država na licitacijama izdavati te lokacije naftnim kompanijama", kazao je Antić.

Država će, kako je objasnio, u kontinuitetu dobijati naknadu od iznajmljivanja zemljišta koja će moći da se koristi za održavanje puteva, a moći će i da kontroliše tačke gde se nalaze benzinske pumpe, čime će se povećati bezbednost. Antić je ocenio da je uvođenje licitacija za zemljište za benzinske stanice "duboko antikoruptivna mera".

"Do sada smo uz javne puteve imali vlasnike zemljišta koji su se dogovarali s naftnim kompanijama i vršili pritisak na lokalne samouprave i Ministarstvo da se baš na njihovom zemljištu dozvoli gradnja benzinske stanice, što je im je podizalo vrednost zemljišta", kazao je Antić.

Izmenama Zakona o javnim putevima, po njegovim rečima, naftovodi i cevovodi za gotove proizvode tretiraće se kao infrastrukturni sistemi. "Određeni su i minimalni uslovi koje mora da ispunjava tunel u skladu sa evropskim pravilima, a definisan je i vanredni prevoz kao specifična vrsta saobraćaja", dodao je Antić.

Ministar saobraćaja je kazao i da će se izmenama Zakona o pomorskoj plovidbi unaprediti i prava i zaštita pomoraca, ističući da je najvažnija promena uvođenje licenciranja agencija koje posreduju u zapošljavanju pomoraca. Agencije će morati da imaju sklopljenje ugvore sa pomorskim kompanijama, proviziju će naplaćivati od kompanija a ne od pomoraca i pomorci će morati da imaju plaćeno osiguranje.

Objašnjavajući zašto Srbija ima Zakon o pomorskoj plovidbi iako nema more, Antić je kazao da je potrebna takav zakon jer Srbija ima oko 5.000 pomoraca koji rade na stranim brodovima. "Da bi oni mogli da rade taj posao moramo da imamo Zakon o pomorskoj plovidbi", kazao je ministar saobraćaja Srbije Aleksandar Antić.