PA SE TI UDAJ: Mlada za promenu prezimena mora da iskešira 10.000 dinara

Za ličnu kartu 1.155 dinara, promenu prebivališta 280, pasoš 3.600, vozačku dozvolu 1.546. Na to treba dodati i taksu za izdavanje venčanog lista od 400 dinara

BEOGRAD - Mnoge žene se odlučuju da posle udaje zadrže svoje prezime, jer ako uzmu muževljevo, to će ih mnogo koštati. Promena dokumenata je skupa, a skupo je i višednevno obilaženje šaltera.

Zato sve više njih zadržava prezime. Mnoge koje ga i promene, ne menjaju dokumenta po više od godinu dana, iako ih zakon obavezuje da zahtev za promenu lične karte podnesu najkasnije 15 dana od venčanja.

Kada su pristale na brak i na promenu prezimena, nisu znale da su "da" rekle i državi za poveću sumu novca koju moraju da daju za nova lična dokumenta.

Jovana Perović, devojačko Kovačević, bila je zatečena kada je izračunala koliko joj novca treba."Nisam znala koliko košta i to je bilo jedno onako baš neprijatno iznenađenje, da ne kažem kiselo. Koštalo je 10.000 dinara. Zaista mnogo. Mislim da to danas nije lako priuštiti sebi, naročito pored svih troškova kada se venčate i pravite svadbu", kaže Jovana.

Zbog lične karte, obavezno se naplaćuju takse za izvod iz matične knjige rođenih i uverenje o državljanstvu, iako u Ministarstvu unutrašnjih poslova kažu da ti papiri uopšte nisu potrebni. Ali jeste novac i to za ličnu kartu 1.155 dinara, promenu prebivališta 280, pasoš 3.600, vozačku dozvolu 1.546. Na to treba dodati i taksu za izdavanje venčanog lista od 400 dinara.

Pored toga, treba izdvojiti vreme i da se novi podaci upišu u radnu i zdravstvenu knjižicu i promeni kartica iz banke. Da li zbog toga ili nečeg drugog, tek sve više devojaka ne menja prezime.

"U poslednjih nekoliko godina naravno da devojke sve češće traže da zadrže svoje prezime, ali nikako ne bih rekla da se to radi samo zbog papirologije ili zbog dobijanja ličnih dokumenata", kaže Gordana Zarić, matičar u Opštini Stari grad.

Na pitanje zašto dokumenta moraju da se menjaju u MUP-u - odgovaraju da je to neophodno kada god menjamo, na primer, prezime ili prebivalište, tačnije ono što je vidljivo napisano na dokumentu.
Takse određuje Ministarstvo finansija, a Narodnoj banci Srbije i policiji plaća se izrada dokumenata.
"Slažem se da bi za takve slučajeve takse trebalo da budu manje, a pogotovo mislim da će biti manje kad organi budu međusobno komunicirali na informatički način, tako da će to biti jeftinije i za samu državu. Ako je jeftinije za državu, onda je jeftinije i za građane", kaže Gordana Stamenić, državna sekretarka Ministarstva pravde i državne uprave.

Olakšica će biti, ali za devojke koje planiraju da se udaju - tek 2015. Tada će se, kažu u Ministarstvu pravde i državne uprave, formirati registar građana i početi da se primenjuje novi Zakon o opštem upravnom postupku.
Oni tvrde da vam tada više neće biti potrebni izvodi iz opštine, jer će službenici MUP-a morati sami da pribave te podatke.

http://www.youtube.com/watch?v=MJP1kz-gbEo