KRVAVI TRIPOLI: 31 mrtav i 285 ranjenih u protestu protiv naoružanih milicija

Sukob je izbio kada su stotine mirnih demonstranata prišle sedištu lokalne milicije iz grada Misrate, protestujući što se doselila u Tripoli. Pripadnici te milicije su najpre iz mitraljeza rafalno pucali u vazduh, u pokušaju da ih rasteraju. Ali, videvši da im to ne uspeva, pucali su u masu

TRIPOLI - Nepotpuni bilans večerašnjih uličnih sukoba u Tripoliju je 31 mrtav i 285 ranjenih, rekao je ministar zdravlja Libije Nuredin Dagman. Libijska vlada je u petak uveče pozvala na prekid vatre posle smrtonosnih sukoba naoružanih grupa sa takođe naoružanim demonstrantima koji su zahtevali razoružanje paravojnih formacija.

"Zahtevamo da sve oružane frakcija prekinu vatru, da bi vlada preduzela neophodne mere za uspostavljanje mira u glavnom gradu", piše u saopštenju Vlade koje je pročitao ministar kulture Hasan al Amin. Vlada je pozvala stanovništvo da "ne nosi oružje i ne prilazi kvartu Gargur" gde su se u petak uveče sukobili stanovništvo i oruzane milicije.

U saopštenju Vlada kaže da je "protest bio miran do ulaska u Gargur" gde su se sukobili "naoružani demonstranti i drugi naoružani ljudi". "Nije bilo vojnih lica među demonstrantima", dodala je Vlada.

Po informacijama iz lokalnog saveta Tripolija, sukob je izbio kada su stotine mirnih demonstranata prišle sedištu lokalne milicije iz grada Misrate, protestujući što se doselila u Tripoli. Pripadnici te milicije su najpre iz mitraljeza rafalno pucali u vazduh, u pokušaju da ih rasteraju. Ali, videvši da im to ne uspeva, pucali su u masu, video je novinar agencije AFP.

U znak odmazde, došli su naoružani građani iz drugih delova Tripolija i napali miliciju, uspevši da je izbace iz vile u kojoj je bila, i zapale je.

Predsednik gradske vlasti Tripolija, Sadat al Badri izjavio je da je "protest bio miran", i proglasio tri dana žalosti zbog žrtava. Po rečima svedoka, naoružani napadači su napali i sedište druge milicije, Fernaj, u drugom kraju Tripolija, a pucnjava i eksplozije čuju se tokom noći u širem području.

Od pada režima Moamera El-Gadafija 2011. godine, stotine naoružanih grupa, od kojih mnoge plaća vlada, praktično kontrolišu Libiju, i međusobno su podelile zone uticaja.

http://www.youtube.com/watch?v=rlKzDhAC4bQ