Najveća planeta Sunčevog sistema

REŠENA MISTERIJA: Otkrivena tajna Jupiterove crvene mrlje!

Najpoznatija formacija na džinovskoj planeti opstaje vekovima zbog vertikalnih kretanja u atmosferi, otkrili naučnici

LONDON - Superoluja koja nikad ne prestaje!
Velika crvena mrlja Jupitera, najveći ciklon u Sunčevom sistemu, po svim pravilima fizike trebalo je da nestane odavno. Naučnici tvrde da su konačno našli odgovor na pitanje koje decenijama progoni astronome.

Neobično

Naime, oluja koju je prvi pronašao astronom Đovani Domeniko Kasini, još u 17. veku, održava se u životu vekovima zahvaljujući vertikalnom kretanju gasova u Jupiterovoj atmosferi. Iako je, kao i svaka oluja, trebalo odavno da potroši energiju, ovaj supervetar stalno dobija novu energiju iz nižih slojeva atmosfere, pokazao je kompjuterski model razvijen na Harvardu. Crvena oluja se nalazi između dve jake struje vetrova, koje duvaju u različitim smerovima i usporavaju okretanje mrlje.

- Mnogo procesa pomaže gašenju oluje poput one na Jupiteru. Turbulencija i talasi u oluji rasipaju energiju njenih vetrova i tako se gubi mnogo energije, što bi trebalo da dovede do gašenja mrlje. A ipak, mrlja još postoji - kaže profesor Pedram Hasanzadeh s Harvarda, koji se bavi mrljom. S kolegom Filipom Markusom, profesorom sa Univerziteta u Kaliforniji, on je napravio kompjuterski model superoluje. Njihov model bio je trodimenzionalan i u visokoj rezoluciji.

Kretanje gasova

- Naučnici su u prošlosti ignorisali vertikalno kretanje gasova jer su mislili da ono nije važno ili su koristili jednostavnije jednačine - kaže Hasanzadeh.
Ipak, oni smatraju da je vertikalno kretanje gasova ključno za postojanje crvene mrlje. Kako vrtlog gubi energiju, vertikalno kretanje uvlači vrele gasove iz viših slojeva atmosfere i hladne gasove odozdo, čime se nadoknađuje potrošena energija.

Neki naučnici ranije su verovali da veliki vrtlog usisava manje oluje, ali su već pojedini modeli dokazali da to nije tačno. Hasanzadeh kaže da njegov model nije objasnio baš sve detalje superoluje, kao i da je moguće da dolazi do gutanja manjih oluja.

O Jupiteru i superoluji

- atmosfera Jupitera je najveća planetarna atmosfera u našem solarnom sistemu
- u njoj postoji stotine oluja
- njihov životni vek je od nekoliko dana do stotina godina
- crvena mrlja postoji oko 348 godina
- oluja se kreće suprotno od smera kazaljke na satu
- široka je 40.000 kilometara i visoka 14.000 kilometara
- toliko je velika da bi u nju mogle da stanu tri Zemlje